UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

Adet Sırasında Cinsel İlişki

Adet Sırasında Cinsel İlişki 

Genellikle adet kanaması sırasında cinsel ilişki tabu olarak görülür. Bu düşünce çoğunlukla çok derinlerde gizli kör inançlara ve adet kanamalarının pis bir olay şeklinde açıklandığı dinsel kurallara dayanır. Biz bu sorunu tıp açısından hareket ederek inceleyeceğiz.

Psikolojik uyarılma dışında kadının bedensel arzulan banyo yapınca olduğu gibi cinsel organlara kanın toplanmasıyla doğal yoldan artar. Cinsel arzuların adet kanamasından birkaç gün öncesinde ve kanama sırasında artması doğal karşılanmalıdır. Çünkü cinsel organlar kanla doludur.

Fakat olası ağrılar yüzünden kadın doğal olarak oluşan isteklerini dizginler. Hiç bir rahatsızlık duymasa bile yalnızca kanama olduğu için arzularını bir kenara atar. Bu nedenle birçok kadın adet kanaması sırasında cinsel ilişkide bulunmayı reddeder fakat okşanmayı kucaklanmayı ister. Böyle uyarılmaların rahim üzerinde bazı etkileri olabilir ve kanamayı artırabilir.

Bazı erkekler adet kanaması olan kadınları arzular. Fakat birçok koca kanamanın başladığını duyunca gizliden gizliye derin bir nefes alır. Çünkü bu süreyi kendilerine dinlenmek için bir ara olarak görürler. Fakat adet kanaması beş veya daha fazla gün sürdüğü için içlerinden birçoğu bunun bir an önce son bulmasını arzular. Bu erkekler kendi kendilerine bütün bu kanama süresince perhiz yapıp yapmamaları gerektiğini sorar ve eğer gerekmiyorsa hangi önlemlere uymalarının doğru olacağına kafa yorar.

Dr. Terman bilgilerine dayanarak 100 kadından onunun kanama sırasında ilişkide bulunduklarını ve gerçek sayının daha yüksek olduğunu ileri sürmektedir.

Ayrıca gene yazar kendilerine soru sorulan kadınlardan ikisinin adet kanaması sırasında daha fazla zevk aldıklarını beşinin hiç bir ayrım görmediklerini ve geri kalanların cinsel ilişkiyi başka zamanlar yapmayı yeğ tuttuklarını söylemektedir.

Bu durumda psikolojik ve fizyolojik şartları gözönünde tutmamız gerekir. Ayrıca uyarma etkisi açısından elle tutulur bir ayrımın olmadığını da buraya eklemek doğru olur.

Fakat biz cinsel ilişkinin adet kanaması ve her iki eşin sağlığı üzerindeki etkilerini belirtmeden geçemeyiz.

Aşağıdaki etkenler açıklanması ve önemle üzerinde durulması gereken konulardır:


1. Cinsel ilişki sırasında kan birikmesiyle adet kanaması da kuvvetlenir. Bu olağanüstü birikme geçici bile olsa karın ve kalçalarda ağrılar oluşturabilir. Bu ağrılar kanamadan önce başlayabilir gitgide artabilir ve kanama sırasında kuvvetlenebilir. Örneğin gizli kalmış bir kronik bel soğukluğu adet kanaması sırasında aktif duruma gelebilir. Öte yandan adet kanaması sırasında mikroplar vücuda girebilir. Normal olarak vagina içindeki zararlı mikroplarla savaşan Doederlein bakterileri adet kanaması sırasında etkisizdir. Kanla dolu organlar daha kolay yaralanabildikleri için cinsel ilişki tehlikeli olabilir.

Adet kanaması sırasında cinsel ilişkide bulunmayı isteyen çift olası tehlikeleri çok iyi bilmeli ve bunları birlikte önlemeye çalışmalıdır. Özellikle rahme kuvvetli çarpmayı oluşturacak hareketler bilhassa kanamadan önce yapılmamalıdır.

Tersi durumda bunlar kanamayı zamanından önce getirir kanama normalden daha kuvvetli olur ve kadın karnının alt kısımlarında ve kalçalarında ağrılar duyar.

2. Eğer kanama çok kuvvetliyse cinsel ilişkiden kaçınmak önerilir; yoksa arkadan veya yandan bir pozisyon seçilmelidir. Bu pozisyonlarda penis çok derinlere ulaşamaz her türlü ateşli hareket olanaksızlaşır.

3. Her iki eş önceden cinsel organlarını bunların çevresini ve ellerini sıcak suyla yıkamalıdır. Böylelikle mikrop kapma olasılığını azaltırlar. Prezervatife güvenmek yanlıştır bu her ne kadar erkeği korursa da dikkatle yıkanmış parmaklardan daha temiz olduğuna dair bir garanti yoktur; ayrıca vaginada kuvvetli sürtünme oluşturur ve iltihaplanmaları doğurabilir.

4. Cinsel organların uyarılmasında adet kanaması sırasında dış kısımlara bağlı kalınmalıdır. Parmaklar hiç bir şekilde vaginaya sokulmamalıdır.

5. Adet süresinin sonlarına doğru kanama bir süre için durduğunda cinsel ilişkide bulunabilinir. Fakat o zaman da şiddetli hareketlere izin veren pozisyonlardan kaçınılmalıdır.

6. Yukârdaki önlemlere kanamaların azaldığı adet süresinin son yarısında da uyulmalıdır.

7. Kalçalarında veya karnında sancılanma ya da iç organlarında (Adnexe veya rahimdeki iltihaplar gibi) hastalık olan kadınlar cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. sözcükleri erkekte iktidarsızlık oluşturur. Sertleşme olmaz erken boşalma ve cinsel arzuların azalması sonucu doğar.
 


Adet kanaması sırasında cinsel ilişki kurulur mu ? gebe kalınır mı? -


Bunun cevabı için adet kanamasının ne olduğunu bilmek gerekir.
Adet kanaması kadın rahmi içindeki bir dokunun kanayarak dokulmesidir.Bu doku gebelik sırasında bebeğin yapıştığı ve beslenmesi için gerekli koşulları sağlayan özel bir yapıdır.İşte bu doku gebelik oluşmadığı her ay bir dahaki yumurtlamaya yeniden hazırlanması için üstteki tabakasını kanayarak doker ve alttan yeni doku oluşmaya başlar.

Adet kanamasına ait gerçek dışı uydurmalar; Vücuttaki kirli kan atılması gibi zehirli olduğuvücuttan atılmasa kişiyi zehirlediği pis olduğu bu sırada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

Adet sırasındayken seks yapılıp yapılamayacağın cevabı ise koşullara ve kişilere vede kişilerin inançlarına göre farklılık gösterir.

Adet sırasında yani kadının menturasyonu sırasında prezervatif (kondom - kılıf) ile seks yapılmasında ne kadın için nede erkek için tıbbi olarak bir sakınca yoktur ne kadın nede erkek bedensel bir zarar görmez. Eğer prezervatifsiz cinsel ilişki kurulursa kadın veya erkeğin mikrop kapma şansı olabilir.Çok nadir de olsa adet kanaması sırasında gebe kalma olasılığıda mevcutturbunu da göz ardı etmemek gerekir.

Cinsellik kişilerin bedensel ve de beyinsel özgürlüklerdir.Bu yüzden kendisi için istediği bir şeyi eğer tıbben yasaklanmamışsa koşullarınainançlarına ve de ahlaki değerlerine göre yaşayıp yaşamayacağına yaşayıp yaşamak istemediğine veya yaşamaya kendisi karar verir.Tıbben bir zararı prezervatif kullanmak kaydı ile yokturbu yuzden karar vermek size kalmıştır.

Bir çok kadın adetliyken kendilerini itici bulurlar ve de erkeklerin bu hallerinden rahatsız olabileceklerini düşünürleroysaki bazı rahatsız olan bunu itici bulan erkekler olduğu gibi bundan rahatsız olmayan kadını adet döneminde de arzulayan ve bu sırada cinsel ilişki kurmak isteyen cinsel ilişki kuran ve de bundan zevk alan bir çok erkekte mevcuttur.

O halde kadınlara seslenelim; adet dönemi doğanın kadınlara verdiği üstün yetenek olan gebelik ve doğum olayının bir parçasıdır.Pis değildoğal ve de gerekli bir süreçtir.Siz kendinizi pis zannederseniz karşınızdaki insanda size pismişiniz gibi davranır.Kendinize ve size verilen bu üstün olaya saygı duyun sizler üreticisiniz ve hepimizin bir annesi var veya vardı onlarda adet görüyorlar veya görüyorlardı onlar canınız annelerinizde mi pisti hayır biliyorsunuz ki onlar temiz ve saftırlar güzeldirler sizde bayansınız sizde saf ve temizsiniz hem de her halinizle.

Adet sırasında seks bir çok insan tarafından yaşanmaktadır.Kadın açısından baktığımız zamanda kadınların bir çoğunda adet döneminde cinsel istek artışı görülür kimileri bunu yaşarken kimilerde bunu baskılar.Bazı kadınlar adet döneminde cinsellik yaşamanın bu dönemdeki gerilimlerini azalttığını veya yok ettiğini bazıları ise aynı zamanda adet sancılarını hafiflettiğini veya yok ettiğini söylemektedir.


  Adet döngüsü ve seks

Bazı günlerde seksten büyük haz alırken bazı günlerde lafını bile duymak istemiyorsunuz değil mi? Endişelenmeyin. bu durumdan inişli çıkışlı ruh haliniz değil adet döngünüz sorumlu. İşte gün gün hormonların oyunuyla vücudunuzun değişim takvimi…

Cinsel hayatınızdaki dengesizlikten adet döngünüzün sorumlu oldugunu biliyor muydunuz? Bildiğiniz gibi adet döngüsüüreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürece verilen isim.

Bu döngü son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zaman olarak hesaplanıyor ve bu süre içinde vücudumuz ve ruh halimiz salgıladığımız hormonlar uyarınca değişiyor. Tabii cinsel isteğimizin dozu da… Dolayısıyla eğer bu döngüyü iyi takip ödersek :-):-):-):-)e en yatkın olduğumuz dönemleri önceden kestirebiliriz. En azından kötü bir deneyimin bazen sadece adet döngümüzün olumsuz bir döneminde oluşumuzdan kaynaklandığım biliriz ve içimiz rahat olur.

• 1-5. gün arası: Adetin ilk beş gününde hormon seviyemizdeki düşüklük vücudumuzu ve psikolojimizi de etkiliyor: Östrojen eksikliği tenimizin daha solgun saçlarımızın daha cansız moralimizin daha bozuk olmasına yol açıyor. Bunun yanı sıra cildimiz yağlanıyor yüzümüzde sivilceler çıkıyor. Kan kaybı yüzünden güçten düşüyoruz bazen şiddetli karın ağrıları çekiyoruz ve dolayısıyla kendimizi :-):-):-):-) fikrine pek de yakın hissetmiyoruz.

• 6-12. gün arası: Bomba gibi bir hafta bizi bekliyor. Östrojen artıyor beraberinde kendimizi daha iyi hissetmeye başlıyoruz. Vücudumuzun artık tek bir amacı var: Hamile kalmak. Saçlarımız parlıyor cildimiz pembe ve ışıltılı bir renk alıyor tüm duyularımız harekete geçiyor ve bağışıklık sistemimiz güçleniyor. Kısacası bu dönemde :-):-):-):-)e gittikçe daha sıcak bakıyoruz.

• 13-15. gün arası: Bu iki gün boyunca aklımız fikrimiz yatakta oluyor. Ayrıca çevremizdeki erkeklerin de bizimle daha fazla ilgilendiklerini fark edip şaşırıyoruz. Oysa bunun sebebi östrojenin etkisiyle yaydığımız kokuların yarattığı çekim etkisi… Cinsellikten aldığımız zevk en üst seviyeye çıkıyor ve kendimizi çok enerjik ve üretken hissediyoruz. Unutmadan bu dönemin spora ağırlık vermek için de harika olduğunu belirtelim. Çünkü östrojen vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştırıyor.

• 16-28. gün arası: Bu dönemde önce rahatlıyor sonra geriliyoruz. Şöyle ki: Östrojen seviyemiz düşerken progesteron seviyemiz yükselmeye başlıyor ve rahmi olası bir hamileliğe hazırlıyor. Progesteron bizi rahatlatıp gevşetiyor fakat olumsuz bir yan etkisi de var: Seviyesi iyice yükseldiğinde vücuttaki suyu tutuyor ve göğüslerimiz o yüzden şisip ağrıyor. Ayrıca kilo da alıyoruz ama bu geçici bir durum… Adetten hemen önce progesteron seviyesi bir anda hızla düşüyor ve adet öncesi sendromu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu sıkıntılı dönemde bir kez daha :-):-):-):-)ten uzaklaşmaya başlıyoruz. Ta ki bir sonraki zevk dönemine kadar…


Kaynak:
http://e-psikoloji.com


**************************************************Hiç yorum yok: