UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

Erken yada Geç Boşalma Problemi

Erken boşalma problemi kimlerde vardır?Erkeklerde yaşanan erken boşalma problemi tamamen bir kontrolsüzlük, sistemi kontrol edememe problemidir. Kimin erken boşalma probleminin olduğuna karar vermekte ise eğer kişi boşalma sürecini kontrol edemiyor ve bu süreçte eşine-partnerine yetmiyor ise ortada bir erken boşalma problemi var diyebiliriz. Erken boşalma problemi her yaştaki ve her sistemdeki kişide meydana gelebilir.
Bir sorunu erken boşalma problemi var diyebilmemiz için kişinin aktif bir cinsel yaşamının olması gerekir. Mastürbasyon yaşantısına bakarak bir erken boşalma problemi vardır diyemeyiz. Ve gene düzenli bir cinsel hayattan sonra erken boşalma varsa bu aşamada tedaviye başvurması gerekir. Çünkü hastalıklar problemler insanlar içindir. Ama insanlar için aynı zamanda bunların çözümleri vardır.
Onun için diyoruz ki düzenli bir cinsel hayatınız, partneriniz olduğu zaman eğer 1 aylık süre içerisinde bunu oturtamıyorsanız, bunun çözümüne yönelmeniz gerekir.
Sadece düzenli cinsel hayatı olmayıp ama bu yüzden de partner edinemeyen, düzenli bir cinsel hayata giremeyen kişilere de diyoruz ki: partneriniz olmadan da tedaviye gelebilirsiniz çünkü bu sorun zaten sizin partner edinmenizi, evlenmenizi engellediği için daha önceden bir hazırlık aşaması şeklinde tedavinizi-terapinizi alarak sizin o kaygılarınızı-endişelerinizi kontrol etmenizi sağlayarak, öğretilenleri de cinsel hayatınızda uygularsanız kontrollü bir cinsellik yaşayabilirsiniz.
kaynak:
http://www.erkenbosalma.com
*********************************
Erken boşalma ve kişilik sorunları

Çevresel faktörler (günlük sorunlar, evlilikteki sıkıntılar, iş stresi) ortadan kalktığında erken boşalmanın kendiliğinden düzelmesi beklenir mi?

Genelde hayır.  Bu sefer bir alışkanlık ve oturmuş bir sistem olmaktadır. İşte 1. aşamada eğer çevresel faktörleri rahatlatırsanız zaten kişi kendine yönelebilir yani kendi ile ilgilenebilir, mutluluğunu arayabilir hale gelmektedir.  Ama bu da çok ciddi anlamda bir kısır döngüdür. Çünkü cinsel alanda bir probleminiz var ise bu sizin işinize, çevre ile diyaloğunuza yansır. Düşünün ki sağlıklı bir cinsellik yaşayamayan, boşalmasını kontrol edemeyen, eşine yeterli cinselliği veremeyen erkek kendini mutsuz, yetersiz ve eksik olarak hissetmektedir.
Bu tabii gün içerisindeki sosyal yaşantısında ya eziklik ya da bu sıkıntıyı belki tahammülsüzlük ile başkalarından çıkarmasına yol açmaktadır. Bu da sosyal çevre olan ilişkilerini bozmaktadır. Aynı döngü yaşandıkça akşam eş ile arasında problem olmaya başlar. Hanımlar da tabii bu sorunu kendilerine bir haksızlık olarak görerek gerekli sitemde bulunmaktadırlar.
Sonuçta çok ciddi anlamda kadınlar da kendilerinin yetersiz olduklarını, beğenilmediklerini hissedebilmekte, erkekler ise yeterli derecede cinselliği sağlayamadıkları için mutsuz bir şekilde “acaba eşim ne hissediyor, boşanır mıyız? Ben yetersiz bir erkeğim” gibi sıkıntılar yaşayarak ciddi anlamda bir karamsarlığa düşerler.
Cinsel terapist olarak sizin göreviniz, sorunu netleştirmek arkasındaki detayları, önemini, basitliğini veya gereksizliğini hastaya göstermektir. İşte erken boşalma da aynı problemi yaşarız. Bazı hastalar hiç çözülmeyecekmiş gibi çok ciddi anlamda içlerine kapanarak gelirler. Terapist hastalara bu sorunun çözülebilir, çok basit bir problem olduğunu bütün olayın bir sistemi anlamak ve sistemi kontrol etmekten geldiğini anlatır. Bazı hastalarımız ise hiç önemsemez ama arkada boşanma sürecine varan bir kırgınlık-kırıklık vardır. Kişiyi boşanma aşamasına gelmeden o süreçle kırmadan, korkutmadan yüzleştirmeniz ve o problemi göstermeniz gerekir.
Bu süreç her iki taraf tarafından da yıldırıcı bir hâle gelmeden, problem oluşturmadan süreci kontrol edemediğini hisseden erkek bunun çözüm yoluna gitmelidir.
kaynak:
http://www.erkenbosalma.com
***************************************** 
Erken Boşalma Sorunu
 Erkeğin boşalma süresini kontrol edememesi, partnerinin orgazmından önce boşalması erken boşalma sorunu olarak nitelendirilebilir. Erken boşalma sorununu yaşayan erkekler bir daha ki ilişkiye gene erken boşalma kaygısı ile başlamakta bu da boşalmanın kontrolünün iyice kaybolmasına sebep olmaktadır. Böylece erkekte bir süre sonra cinselliğe karşı isteksizlik ve sertleşme problemleri de gelişebilmektedir.
Erken boşalma sorunu yaşayan (erken boşalan) erkeklerin partnerlerinde yani kadınlarda da cinsel isteksizlik, ilişkiye karşı soğukluk gelişmekte ve böylece çiftler hem cinsel hem de sosyal yaşamda sıkıntılı süreçler yaşamaktadırlar.

Erken boşalma sorunu nasıl çözülür?

Erken boşalmanın kontrolü, bir duygu kontrolü problemi olup kişi rahatlıkla bunu başarabilmektedir. Nasıl ki başka duygularınızı kontrol edebiliyor ve durdurabiliyorsanız, boşalma süreciniz de tıpkı diğer duygularınızın kontrolü gibi çok kolaydır. Kişi eğer kendi başına boşalma süreci üzerinde istemli bir biçimde denetleme ve kontrol sahibi değil ise bu konuda bir uzmana başvurması çözümü hızlandıracaktır.
Erken boşalma sorununun çözümünde kişiye davranışlarını ve duygularını kontrol etmesi süreci öğretilir ve yapılması gereken egzersizler verilir.
Kaynak:
 http://www.erkenbosalma.com
 *****************************************
Erken Boşalmada Merak Edilen Sorular

Erken boşalma nasıl çözülür?

Erken boşalmada merak edilen sorularErken boşalma, çözümü çok kolay olan bir problemdir. Yapılması gereken şey, kişinin problemin neden olduğunu, nelerin bunu tetiklediğini duygu ve alışkanlıklarını değiştirmesi için neler yapması gerektiğini öğrenmesidir.
Erken boşalma sorununun çözümünde kişi kendi duygularına, duygu durumlarına göre hayatını düzenlemektedir. Yani hangi duyguyu ne zaman yaşayacağını öğrenmesi ve buna karşı ne önlem alacağını öğrenmesi çözüm için yeterlidir.

Erken boşalan erkek neler hisseder?

Cinsel alanda bir probleminiz var ise bu sizin işinize ve çevre ile olan diyaloğunuza yansır. Sağlıklı bir cinsellik yaşayamayan boşalmasını kontrol edemeyen eşine yeterli cinselliği veremeyen bir erkek kendini mutsuz, yetersiz ve eksik olarak hissetmektedir. Bu süreç gün içerisinde kişinin sosyal yaşantısında çevre ile olan ilişkilerini bozmaktadır.

Erken boşalıyorum, doktora başvurmalı mıyım?

Eğer bu sorun ilişkinizi etkiliyorsa veya sizin gündelik yaşantınızı etkileyip psikolojinizi bozuyorsa bu konuda bir doktora, profesyonel desteğe başvurmak en akıllı yaklaşım tarzıdır.

Çiftler erken boşalma terapisine beraber mi gelmelidir?

Erkeğin erken boşalması kadın ve erkeğin beraber yaşadığı bir süreçtir. Terapi sürecinde kadının da olması tabii ki daha faydalıdır. Ama bazen erkekler eşlerinin yanında bu problemin konuşulmasına sıkıntılanabilmekte, bazen de eşler bu terapi sürecinde yer almaktan sıkıntılanmaktadır. İdeal olan partnerlerin birlikte gelmeleridir, ancak erkeğin yalnız gelmesi de aynı başarıyı sağlamaktadır.

Erken boşalma tedavisinin başarı oranı nedir?Erken boşalma tedavisi başarı oranı

Erken boşalma tedavisinde %90’a yakın başarılı sonuçlara varılabilmektedir. Tedavi olmak isteyen kişilerde psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisinin başarı oranı %100’dür. Peki %10’luk kayıp neden derseniz; kişinin arka yapısında (çocukluk ve gelişme süreci) ciddi problemler olduğu için terapi sürecinde önerilen egzersizleri düzgünce uygulamamaktadır.

Erken boşalma tedavisi ne kadar sürer?

Yoğunlaşmış tam günlük bir tedavi programından sonra, aldığınız egzersizleri düzgünce uygularsanız 2-6 hafta içerisinde boşalmanızı kontrol etmeyi öğrenemeye başlarsınız. Bu da ilişki sıklığına göre daha kısa veya uzun sürede tamamlanabilmektedir.
Kaynak:
http://www.erkenbosalma.com

 *****************************************

Erken boşalma problemiErken boşalma dediğimiz problem, ülkemizde çok yoğunlukla görülen erkeğin boşalma sürecini kontrol edememesi problemidir.

Bu süreç her zaman bir problem midir veya ne zaman problem deriz?

Erken boşalmanın bir problem haline geldiğini anlamak için önce cinsel ilişkinin kısa bir tanımını yapmak gerekir. Cinsel ilişki, klasik koşullarda kadın ve erkeğin cinsel organlarının birleşmesidir. Bu süreçte kadının cinsel organı pasif bir organdır yani kadın istese de istemese de, haz alsa da almasa da, boşalsa da boşalmasa da cinsel ilişkiyi yaşayabilir ve de sürdürebilir. En fazla kayganlaşma olmazsa, bir kayganlaştırıcı krem ile kayganlaşma sağlanır.
Erkeğin cinsel ilişkiyi yaşayabilmesi ve yaşatabilmesi için penis sertliğinin olması ve ilişki boyunca bu penis sertliğini koruması gerekir. Boşalma ile beraber penis sertliği de biter ve o anda ilişki yarım kalmış olur. Erkek, boşalma sürecini kontrol edemiyorsa ama boşalma süresi rastlantısal olarak partnerinden sonra ise bir boşalma kontrolsüzlüğü vardır ama kadında boşaldığı için ortada bir problem yoktur. Eğer erkek boşalma süresini kontrol edemiyorsa ve boşalma süresi partnerinden önce ise erkeğin boşalması ile beraber cinsel ilişki o anda biter ve kadın tatmin olmadan bittiğinden burada bir problem vardır. Bu problemi de erken boşalma problemi olarak tanımlarız.
Erken boşalma problemini farklı bir açıdan değerlendirirsek, bunu bir araba kullanmaya benzetebiliriz. Bir arabanız var ve yaya geçidinin oraya geldiniz, kırmızı ışıkta durmanız gerekiyor, duramadınız yaya çarptınız ve şöyle bir açıklama olabilir mi? "Yerler çok kaygandı duramadım, lastiklerim, fren balatalarım kötüydü duramadım" gibi. Hayır. O araba sizin ise, o arabayı kontrol etmek zorundasınız. Yani o arabayı koşullara göre kullanmak zorundasınız. İşte insan da kendi koşullarını öğrenmek, anlamak, duygularını ve davranışlarını da bu koşullara göre düzeltmek zorundadır.
Bu problem gençlik yıllarında kişinin fiziksel kapasitesi ve cinsel gücü fazla olduğundan kişi 1. ilişkide erken boşalıp belirli bir doygunluk sağladıktan sonra 2. ilişkiye biraz zorlayarak ta olsa girip o doygunluk ile daha geç boşaldığından kadın tatmin olabiliyorsa fazla ciddiye alınmaz ve bir problem olarak görülmez.
Kaynak:
 http://www.erkenbosalma.com
*****************************************
 
Geç Boşalma
Gecikmiş Ejekülasyon

 
Erkeğin cinsel etkinlikleri sırasında hiç boşalamaması veya geç boşalması durumuna "Ketlenmiş boşalma" ya da "Geç boşalma" diyoruz. Erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en nadir görülen bozukluktur. Hiçbir zaman boşalma olmuyorsa, aksaklığın bedensel bir nedenden kaynaklanma olasılığı çok yüksektir ve bir üroloji uzmanı tarafından incelenmesi gereklidir. Bu problemi olan erkeklerin genellikle ereksiyon kusuru veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur. Dolayısıyla problemleri direkt olarak sertleşme sorunu ile alakalı değildir.
Geç boşalma
, çeşitli biçimlerde görülebilir.
Sorun genellikle eşli cinsel etkinliklerde ortaya çıkmakla beraber gençlerde masturbasyon sırasında da görülebilir. Bedensel gelişimde gecikme söz konusu değildir, cinsel organların yapısı ve işlevi normaldir. Ergenlik dönemine girilmiş, ses kalınlaşmış, erkek tipi kıllanma başlamış, uykuda gece boşalmaları olmaktadır. Ergen masturbasyon yapmayı denediğinde çok uzun sürede boşalır veya hiç boşalamaz.
Genellikle bu kişiler alışılmış masturbasyon biçimlerini kullanmazlar, yani ellerini hareket ettirerek, penislerini uyarmazlar. Bazen yalnızca bedenleri özel bir durumda iken, örneğin yüzüstü yatarken, boşalacak kadar uyarılabildiklerini söylerler. Sıklıkla ellerini kullanmadan sürtünme hareketi ile boşalabilirler. Ancak alışılmış şekilde, ellerini kullanarak masturbasyon yaptıklarında boşalma oluşmaz. Genellikle eşli cinsel etkinliklere girişmekte çekingendirler, eğer kız arkadaşları ile giyinik veya yarı giyinik sevişmeleri olduysa, bunlarda penis sertleşmiş ,ancak boşalma olmamıştır. Bu tarz sevişmelerde erkeğin boşalması zaten istenen ve beklenen bir durum olmadığı için sorun oluşturmaz. Bu durumdaki gençlerin sorunu, ön değerlendirme sonrasında, uygun masturbasyon tekniklerinin öğretildiği, birkaç cinsel tedavi oturumu ile, kısa sürede tamamen düzelir.
Geç boşalmanın daha sık görülen biçiminde, erkeğin tek başına iken yaptığı masturbasyon sırasında sorunu yoktur. Başkalarına göre biraz daha uzun sürede olsa da, masturbasyon genellikle boşalma ile sonlanır. Burada temel bozukluk, eşli cinsel etkinliklerde boşalmanın olmaması veya çok geç olmasıdır.
Bu cinsel işlev bozukluğu birçok farklı tipte ortaya çıkabilir. Bazıları kadınların yanında, hiçbir şekilde boşalamaz, kadının varlığında masturbasyonla da boşalamaz. Bazıları kadınlarla sevişme sırasında geç de olsa boşalabilirken, cinsel birleşme sırasında hiçbir zaman boşalamaz.
Bu hafif tipteki geç boşalma durumu, özellikle çocuk isteyen çiftler için önemli bir sorun oluşturur. Geç boşalmanın daha hafif bir tipinde ise, erkek eşli cinsel etkinliklerde, cinsel birleşme sırasında da bazen veya her zaman boşalabilmekte, fakat bu çok uzun sürmektedir. Geç boşalmanın şiddetine göre değişerek, 30-90 dakikaya kadar uzayabilen cinsel birleşmeler ise eşler için fiziksel açıdan ve zaman olarak sorun yaratabilmektedir. Bu seyrek görülen sorunun cinsel tedavisi de, diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha karmaşıktır ve daha uzun sürer. Birçok cinsel işlev bozukluğu, düzenli bir cinsel eşi olmayan erkeklerde de başarıyla tedavi edilebilir.
Ancak geç boşalma durumunda, sorun cinsel eşin varlığında ortaya çıktığı için, cinsel tedavi için de düzenli bir cinsel yaşamın mümkün olduğu bir eş zorunlu olmaktadır. Cinsel tedavinin süresi, geç boşalmanın şiddetine göre 4-8 aya kadar uzayabilmektedir.
Seyrek görülen bir cinsel işlev bozukluğu olduğu için, az sayıda tedavi çalışması vardır, tedavi başarısı diğer cinsel sorunlar kadar yüksek değildir. Bu nedenle cinsel tedavinin, deneyimli bir uzman tarafından yürütülmesi gereklidir.
Erkekte Ejekulasyon, Boşalma Nasıl Olur? Fizyolojisi Nedir?

Boşalma birikme ve atılma olarak iki bölümde gerçekleşir. Birikme döneminde penisin kök kısmında meni birikir ve orgazmın yaklaştığı hisleri duyulur. Atılma döneminde penisin kökünde yer alan çizgili ve bulber kasları kasılır ve büyük zevk veren orgazmdan sorumludur. Maalesef, bu ikinci (atılma) dönemi istemli (kontrolümüzde olan) sinir sisteminin kontrolündedir. Böylece bir erkek ejakulasyonu engelleyebilir. Bilinçli ve bilinç altı düşünceler bu olayı etkiler. Bu durumun oluşmasında fazla stresin de rolü göz ardı edilmemelidir. Adalelerini kasılmış olarak tutmak için sürekli gergin hisseden bir erkek aynı zamanda penis kökündeki adaleleri de kontrol etmek için çok gayret etmektedir ve genel olarak rahatlamak, gevşemek için uygun bir yol bulunması gerekmektedir.
Fiziksel sebepler arasında şeker hastalığı, sinir hasarı, prostat hastalığı, idrar yolu daralması, Boşalma zorlukları olabilir ve bu durum tıbbi tedavi gerektirir. Bazı ilaçlar örneğin: beta blockerlar ve bazı anti-depresanlar boşalmaya engel olabilir.

Erkekte Geç Boşalma İle İlgili Merak Edilenler;

İki tür erkekte geç boşalma problemi sıklıkla görülebilir:
Geç boşalma suçluluk duygusu içinde veya başka güçlü duygularla cinsel ilişkiye başlayanlarda olabilir.
 Daha çok yaşlılarda görülen "geç boşalma" ise kendiliğinden seks yapma isteğinin azaldığı ve sertleşme için daha çok fiziksel uyarılma gereken durumlar olabilir.
Boşalma sorunu yaşayan çoğu erkekte biyolojik olarak sorun yoktur. Ancak kadınla birlikteyken boşalamayan erkekte cinsel teknik ve davranış problemleri birlikte bulunabilir. Örneğin çoğu erkek seks yapmayı masturbasyon ile öğrenir.
Masturbasyon ile orgazm olmak için harcanan süre iki kişinin cinsel ilişki için harcadığı süreden çok çok kısadır. Ayrıca penise gelen uyarı daha hızlı ve yoğundur. Dolayısıyla bu erkekler seks yapmaya başladıklarında hisler yeterince uyarıcı veya yoğun olarak algılanmayabilir.
Böyle bir problemin çözümü ön sevişme döneminde erotizmi arttırmakla mümkündür. Bu yardımcı olmazsa ve karşı cinsle ilişkileri zayıfsa (anne veya sevgili) içinde olduğu gerginlik Boşalma refleksini engelliyor olabilir. Bu durumda partnerinizi rahatlatmaya yönelik bir oyun havasında uygulayacağınız bir fiziksel terapi yardımcı olacaktır: Partnerinizden sizin yanınızda mastürbasyon yapmasını isteyin, ve bunu bir oyun gibi eğlenceli olmasını sağlayın. Bir sonraki sefer mastürbasyon sırasında sizden biraz yardım almasını isteyin. Daha sonra, vajinanın içine boşalmasını deneyin. Bu durum başarılı bir şekilde sonuçlanırsa, partnerinize bunun normal gidişatta bir cinsel ilişki olduğunu ve Sizin istediğiniz şekilde boşalmanın gerçekleştiğini hatırlatın. Bazen erkeğe fantazilerinden bahsettirmek veya güçlü erotik cümleler veya görüntüler yardımcı olabilir. Bu uygulamaların sırasında partnerin seks, kadınlar hakkında düşündüklerini anlattırmak tedaviye yardımcı olur. Dini kökenli baskılar var mı? Kadının adet kanamaları, vücut kokusu kendisini etkiliyor mu? Gibi faktörlerin geç boşalmaya sebep olması mümkündür.
Geç boşalan erkeklerin derin kaygıları olabilir. Kendilerini rahat bırakmaktan, kontrolü kaybetmekten korkuyor olabilirler.Bu durumda erkeğin kendini gevşetme ve rahat bırakma egzersizlerini denemesi de yardımcı olabilir.
Yukarıdaki yöntemlerle çözülemeyen durumlarda birkaç hafta beraberce terapi seanslarına katılmak gerekli olabilir. Uzman kişilerce yürütülen bu terapilerde bazı teknikler öğretilerek Boşalma temin edilebilir. Doktorunuz size yardımcı olacak tavsiyelerde bulunacak, bazı hallerde de psikoterapi önerecektir. 


Not:
Daha güncel bilgilere ,problemlerinizin çözümü için yardıma ve konu ile ilgili bir hekim  ile irtibata geçebilmeniz için.... 

Türk Üroloji Derneği; http://www.uroturk.org.tr/
ve
Türk Androloji Derneği;
http://www.androloji.org.tr/

Türkiye Psikiyatri Derneği http://www.psikiyatri.org.tr/
kuruluşlarından faydalanabilirsiniz…..
 

Kaynak:
http://www.doktornevra.com


*****************************************

Geç boşalma için nasıl terapi yapılır?

                  Video yu izleyin kaynak linge tıkla
Katynak:
http://www.uzmantv.com
 *****************************************
GEÇ BOŞALMA : NEDENLER VE TEDAVİ
GEÇ BOŞALMA : NEDENLER VE TEDAVİ         
         Cinsel etkinlik esnasında olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli ya da yenileyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmamasına  geç boşalma denir. Buna göre erkekte geç boşalma bir orgazm bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.
         Erkekte geç boşalma ilk cinsel aktivitelerden başlayarak yaşam boyu süren tipi, sonradan gelişen, durumsal genelleşmiş ya da birleşik etmenlere bağlı karmaşık tip olarak değişik şekillerde görülebilir.
         Erkekte orgazm bozukluğu değerlendirilirken kişinin yaşına göre yeterli süre ve yoğunlukta olağan cinsel uyarılmaların olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Buna göre geç boşalma erkeğin yeterli süre ve yoğunlukta  cinsel etkinlik sonrasında olağan bir cinsel uyarılma evresi mevcut olmasına rağmen orgazmın sürekli ya da tekrarlayıcı bir biçimde gecikmesi yahut ta olmaması olarak tanımlanır.
         Geç boşalmada orgazm refleksinin istem dışı olarak ketlenmesi söz konusudur. Bir anlamda geç boşalma kadınlardaki orgazm bozukluğunun erkekteki eş değeridir.
         Geç boşalan erkekler cinsel uyarılma yaşarlar. İyi derecede ereksiyon sağlarlar. Ancak yeteri kadar uyarılmalarına rağmen boşalmada sıkıntı çekerler. Bu kişiler orgazm olmak için çok uzun süren cinsel birleşme denemesi yaşadıklarını bildirirler.
         Kısacası bu kişiler sertleşme sağlama ve sürdürmede bir sorun yaşamaz. Ancak partneri ile cinsel aktivite sırasında boşalamazken erkek gece rüyaları ve mastürbasyonda boşalabilir. Geç boşalma bu anlamda klinikte çok değişik şekillerde karşımıza çıkabilmektedir.
         Geç boşalmanın bir formunda erkek sadece yalnızken mastürbasyon yaptığında boşalabilmektedir. Bundan daha hafif bir formunda ise erkek partneri yanındayken boşalabilir. Ama sadece elle veya oral uyarı ile boşalabilir. Ancak vajinanın içinde boşalamaz. Diğer bazı formlarında ise aşırı uzun ve güçlü cinsel birleşme ile boşalabilir. Bir başka formunda ise ne eşinin tahriki ile ne de cinsel birleşme yolu ile orgazm olabilirler. Ancak kendi kendilerine orgazm olabilirler. Çok az sayıdaki diğer bir gurup ise geceleri uykuda boşalma yoluyla orgazm olurlar. Çok daha az sayıdaki bir gurup ise hiç orgazm olamaz.
         Geç boşalmada erkek farkında olmadan kendini tutar. Genellikle bu kişilerin cinsel terapiste başvurmalarının nedeni kendilerinin veya eşlerinin ya da her ikisinin çocuk sahibi olmak istemeleri ve bu isteklerinin engellenmiş  olmasıdır. Diğer bir başvuru nedeni de geç boşalmanın cinsel isteksizlik ya da sertleşme sorunlarına yol açmış olması ve bu sorunlar yüzünden bir terapi arayışına girmeleridir. Bazı kişiler orgazm olmadıklarını eşinden saklayabilirler.
         Değerlendirmede tedavi amacı açısından geç boşalmanın tipini örneğin yaşam boyu tipinde mi, sonradan gelişmiş tipinde mi olduğu, hem de çiftin cinsel pratiğinde orgazmın hangi koşullar altında meydana geldiğini doğru olarak belirlemek için cinsel terapist cinsel öykü alımına gereken özeni göstermelidir. Yine değerlendirmede geç boşalmanın hangi faktörlerden kaynaklandığı  belirlenmelidir. Örneğin psikolojik nedenlerden mi kaynaklanıyor yoksa kombine nedenler mi iş başında, yahut ta geç boşalma medikal bir durum ya da ilaç ve madde kullanımından  mı kaynaklanıyor? Bu ayrımları yapmak tedavi  formülasyonu açısından çok önemlidir.
        Geç boşalma uzun süre devam etmesi halinde evlilik problemlerine neden olabilir. Bu durum çocuk sahibi olma ya da bayan eşin sorunu nasıl algıladığı ve yorumladığına bağlı   olarak değişik görüntülerde olabilir.
        Bazı kadınlar cinsel aktiviteleri sırasında eşinin orgazm olmamasını düşmanca bir tutum olarak algılayabilirler. Diğer bazı gurup  kadınlar durumu eşlerine fiziksel açıdan çekici gelmediklerinin bir belirtisi olarak yorumlayabilirler. Diğer başka bir gurup kadın ise eşlerinin orgazm olmamasının  nedenini kendi performanslarındaki bir eksiklikten kaynaklandığını düşünebilirler. Kısacası algılamalarla bağlantılı olarak bayan eşte de cinsel fonksiyon bozukluğu gelişebilir. Ya Da evlilik problemlerine neden olabilir.
        Cinsel problem çiftin ilişkisinde bir sorun halini alırsa ya da erkek için temel bir sorun şeklini alırsa buna bağlı olarak erkekte cinsel isteksizlik ya da sertleşme sorunlarına neden olabilir.
Kısacası geç boşalma üç değişik tipte karşımıza çıkabilir. 
 1-Boşalmanın hiç olmaması(mastürbasyon, uyku ve cinsel aktivite sırasında)
 2-Boşalmanın kısmen Olması(Masytürbasyonda oluşan ancak cinsel birleşme esnasında oluşmayan)
3-Oldukça uzun süren bir uyarılma sonucunda görülen boşalma biçiminde. 
GEÇ BOŞALMANIN NEDENLERİ
       Kontrolü bırakma korkusu, sevgi verememe, katı kuralcı yasakçı bir cinsel eğitimin verildiği ortamlarda yetişme, kadınlara karşı bir cinsel isteksizlik duyma, yetişme çağında çocuğun cinsel gelişimine ebeveynlerinin açıkça karışmaları, çocuğu yönlendirerek ergeni işgal etmeleri, cinsel organları ve vücut imajı ile barışık olmama, penis boyu takıntıları,  kendini cinselliğe bırakmada güçlük çekme, yetiştirilme tarzı  nedeni ile ergenlik yıllarında ayıp günah suç duyguları ile mastürbasyon yapma ve bu nedenle cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler, bozuk anne çocuk ilişkisi, anneden ayrılmada güçlük, kontrolü elinde tutmaya çalışan baskıcı bir partnere sahip olma, gebe bırakma korkusu, başaramama kaygısı, cinsellik açısından suçlu hissettiren katı dini kurallar, partnere ve kişinin kendine(hostil) düşmanlık duyguları, geçmişte olan cinsel travmalar, çocuklukta fiziksel travma öyküsü, otoriteye aşırı önem veren bir tutum, mükemmelliyetçi kişilik yapılanması, endişe korku suçluluk vb nedenler erkekte geç boşalmada bazı olası nedenler olarak sıralanabilir.
        Diğer önemli bir neden de partnerle olan ilişki sorunlarıdır. Örneğin erkek ilişkiye bağlılık konusunda karışık duygulara sahip olabilir. Yahutta zorunlu bir ilişkide cinsellik elinde kalan tek kale olabilir. Bazen basit bir evlilik problemi  bile erkekte böyle bir sorunun tetiğini çekebilir. Hatta eşlerin duygu, düşünce ve davranış düzleminde bir uzlaşmaya varamamaları böyle bir sorunu besleyebilir.
        Erkekte geç boşalmada bir başka önemli neden ise yanlış abartılı cinsel bilgiler, yetersiz cinsel etkileşim çiftin cinsel özgüvenlerinin düşük olması ve yetersiz cinsel uyarım teknikleridir. Görev gibi algılanan erotik etkisini yitirmiş cinsel davranışlarda diğer önemli sebepler arasındadır.
        Tıbbi bir durum bir ilaç alkol ya da madde kullanımı olası bir sebep olarak mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
        Bazı araştırmacılara göre erkeklerde geç boşalmada derin bilinç dışı kastrasyon korkularının önemli nedensellik olduğu vurgulanmaktadır. Partnere bağlanmaya dair korkular boşalmanın aşırı kontrolü ile sonuçlanabilir. Geç boşalan erkekler farkında olmadan kendini tutar yani bilinçsiz bir şekilde aşırı kontrol uygularlar. Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle aşırı kontrollü kendilerine olumsuz bakan cinsel performansa ve başarıya odaklı kişilerdir.
       Geç boşalmanın önemli psikojenik nedenlerinden biri kişinin eşi ile olan cinsel aktivitesi sırasında orgazm konusu üzerine dikkatini aşırı toplayarak aşırı bir şekilde kendi kendini gözlemlemesidir. Kişi cinsel aktiviteleri sırasında kendini gözlemleme süreci yaşarken duyumlarına ve duygularına odaklanamadığı için orgazm için gerekli olan uyarılma düzeyini yaşayamaz.
        Bu konu ile ilgili olarak cinsel terapist Helen Kaplan’ın (1983,s.218) ileri sürdüğü görüşe göre kadınlara yönelik düşmanca duygu ve kızgınlık sorunları, yakın temastan, bağlılıktan ve hazdan duyulan korkular özellikle yaygın olabilir.
        Buna karşıt bir görüş ise kişinin bir cinsel eşle seks yapmak yerine kendine dokunma(mastürbasyon) yönünde bir erotik tercihi olduğu için cinsel birleşme esnasında orgazma yetecek kadar uyarılmadıkları şeklindedir.
        Benim klinik tecrübelerime göre yetişme koşulları ve bazı raslantısal durumlar nedeniyle kişinin cinsel haz  duyumlarının ilk cinsel aktivitelerde vücuduna nasıl  kodlandığı önemlidir. Örneğin şartlar ve yetişme koşulları nedeni ile ilk cinsel haz doyumları vücudunda vajinanın dışındaki aktivitelerle kodlanmışsa kişi için benzer aktiviteler uyarıcı geldiğinden süreç bu şekilde kendini devam ettirebilmektedir.
        Sonradan gelişmiş erkek orgazm bozukluğunun altında güncel psiko sosyal psiko seksüel travmalar,  eşle ilişkide yaşanan ciddi evlilik sorunları yatıyor olabilir. Cinsel ilgi ve isteği azaltan depresyon altta yatan diğer bir neden olabilir.
        Geç boşalma sorunu yaşayan erkekler eşli cinsel aktiviteler konusunda yeterince iştahlı olmayabilir. Bu erkekler eşli cinsel aktivitelerden ziyade kendi elleri ile olan cinsel uyarımı tercih edebilirler, yani kendi kendisine yönelme  eğiliminde olabilirler.
        İlk bakışta partnerleri bu erkekleri bencil olarak algılayabilse de  bu erkekler bencil değildir. Partnerlerini memnun etmekle sanılandan çok daha fazlasıyla ilgilidir. 
Bu da onların  yeterli cinsel tahrik duygusunu yaşamalarını engelleyerek orgazm olmalarını geciktirir ya da erteler.
GEÇ BOŞALAMA TEDAVİSİ
        Bütün cinsel terapilerde olduğu gibi geç boşalma terapisinde de eş desteği çok önemlidir. Bu nedenle diğer eşinde terapi sürecine dahil edilmesi süreci ve sonucu olumlu yönde etkiler.
        Geç boşalmada altta yatan nedenselliğe göre  bir sağaltım formülasyonu izlenir. Eğer eşle ilişkiler önemli bir neden gibi görülüyorsa evlilik terapisi cinsel terapiye dahil edilir. Bilinç dışı dinamik çatışmaların iş başında olduğu anlaşılırsa bireysel cinsel terapi seçeneği düşünülür. Ya da geç boşalmanın orta ve hafif formları söz konusu ise her iki eşin katılımını gerektiren klasik cinsel terapi uygulanması yeterlidir. Kısacası geç boşalmada altta yatan nedenselliğe göre cinsel terapi, evlilik terapisi, bireysel cinsel terapi klasik cinselterapi seçeneklerinden biri veya bir ikisi kombine olarak uygulanabilir.
        Geç boşalma cinsel terapisinde halen erkekte orgazmla sonuçlanan cinsel aktivite ne ise başlangıç noktası olarak oradan başlanır. Bu başlangıç  noktasından yola çıkarak vajina içinde orgazma adım adım yaklaşan aşamalı bir süreç izlenir. Cinsel terapide kilit nokta cinsel hazın içine dahil edildiği partnerli cinsel aktiviteye odaklanmaktır.
        İlk önce altta yatan çatışmalar fark edilip ayırt edilerek çözümlenmelidir. Geç boşalan erkeklerin geliştirdikleri çok önemli tetikleyici savunmanın ardında bazı olgularda partner ilişkileri yatmaktadır. Kişinin rahatlayıp haz verici bir cinsel deneyim yaşayabilmesi için ilişkideki bilinç dışı ilişki sorunlarının çözümlenmesi gerekir.
        Geç boşalmada cinsel terapide bir başka amaç erkeği aşırı kontrol ihtiyacından muaf tutmaktır.
        Geç boşalan erkeklerin bazı durumlarda boşalabildikleri bilinmektedir. Cinsel terapide amaç cinsel birleşme esnasında boşalmayı sağlama amacı doğrultusunda süreci organize etmektir. Bu amaçla boşalma tepkisi aşama aşama şekillendirilir.
        Diğer bir amaç erkeğin aşırı derecedeki kontrol ihtiyacını yeniden organize ederek kişinin boşalma reflekslerini engellemeden yerine getirmeyi kendi kontrolüne almasını sağlamaktır.
        Bazı ciddi olgularda bu aşamalı sürecin yanı sıra cinsel terapiye dinamik bilişsel faktörlerde dahil edilir. Yeni bazı olgularda bilinç dışı çatışmalar ve sorunlar üzerinde daha fazla teröpatik çalışma yapılması gerekebilir.
        Sonradan gelişmiş erkek orgazm bozukluğu olgularında çiftin ilişki sorunları üzerinde daha fazla odaklanılması gerekebilir. Bazı olgularda geç boşalma ciddi psiko seksüel travmanın etkisiyle oluşmuşsa öncelikle travma çalışması yapılmalı ve travmaya gereken önem verilerek travmanın etkileriyle ilgilenilmesini gerektiren  dinamik  yönelimli bir yaklaşım gerektirebileceği akılda tutulmalıdır.
        Bir cinsel aktivite eninde sonunda kişiler arası deneyimsel bir süreç olduğundan  çiftin her iki üyesinin de cinsel terapi sürecine katılması ve birbirlerini desteklemesinin terapinin başarısı açısından kıymeti kendiliğinden menkuldür. Boşalmanın gecikmesi ya da boşalma yetersizliği cinsel terapiye mükemmel yanıt verir.
        Cinsel terapi sürecinin özellikle başlangıç aşamasında çiftler bir parça ankisiyete yaşasalar da ilerleyen aşamalarda bunu kendilerinde hissedebilecekleri gibi esasında çiftler için cinsel terapi yolculuğu onları birbirlerine yaklaştıran, cinsel güvenlerini geliştiren çift ilişkilerini derinleştiren birbirlerini en insanca yönleri ile tanıyıp kucaklayabildikleri çok keyifli ve verimli bir yolculuktur.
 
Kaynaklar:
 1- Masters, W.H. and Johnson, U.E.(1970) Human sexual  inadeguacy
 2-Kaplan, H.S.(1974) The New sex theropy
 3-Keçe, Cem “Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek”  Ütopyagrafik.2008
 
Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti&Cinsel Terapist
Kaynak:

 *****************************************

*****************************************

Hiç yorum yok: