UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Farklı Partnerler Seçmeyin !

cinsel hayatında çok çeşitliliği olan kişilerin hastalık kapması özellikle genitel organların emilmesi sayesinde ciddi sorunlara neden olur. Örneğin her hafta başka bir partnerler yatan birey için hastalık kaçınılmazdır ! Bunun için lütfen güvendiğiniz partnerler ile cinsel ilişki yaşarken organ emilimini gerçekleştirin yada kondom kullanarak sadece boşalma yoluna giderek fazla detaya girmeyin.

KIZLIK ZARI - HYMENHymens


Kaynak: 


****************************************

Kaynak: ****************************************


Kızlık Zarı - Hymen
http://www.hastarehberi.com/wp-content/uploads/2012/12/hymenesnek.jpg

http://www.hastarehberi.com/cinsellik/kizlikzari.htm

Kızlık zarı nedir?
Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak,bazılarıda sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.
Yapısı nedir?
Kızlık zarı ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir.
Herkesde kızlık zarı varmıdır?
Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.
Kızlık zarı nerededir?
Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

Herkesin kızlık zarı aynı mıdır?
Hayır, kadından kadına çok büyük farklılıklar gösterebilmekle beraber belli başlı altı-yedi çeşide ayırabiliriz. Bunlar;
Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?
-İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu ,jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda,kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.
Yırtılan kızlık zarı sonra tekrar iyileşirmi?Kapanırmı?
-Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.
Masturbasyon yaparken yırtılabilirmi?
-Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla masturbasyon yapıyorsanız  yırtılmaz.
Kızlık zarı parmak girmesinden zarar görür mü?
-Bu kızlık zarının tipine bağlıdır,bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi,bazıları da yırtılabilir.
İlk ilişkide çok acı verirmi?
-Genelde bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipinede bağlı olmakla beraber yavaş hareket edilecek olursa fazla bir acı vermez.
Ya yırtılmazsa?
-Yırtılmazsa bir jinekolog tarafından uyuşturularak size hiç bir acı verilmeden açılabilir.
İlk ilişkide kızlık zarının acısından çok korkuyorum,ne yapabilirim?
-Eşinizle anlaşarak bir jinekoloğa giderseniz, o kızlık zarınızı uyuştururarak size hiç bir şey hissettirmeden açabilir.
Çok kanarmı ?
-Hayır,pembe renkli (vajen salgıları ile karıştığı için kanın rengi açılır)  bir kaç damla kan gelebilir.


Ya kanama durmazsa?
-Çok kalın kızlık zarlarında bazen olabilmektedir, doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.
Kızlık zarı tamir edilir mi ? dikilir mi?
-Evet,kızlık zarı dikilir.
Kızlık zarını kim diker veya dikebilir ?
-Kızlık zarını sadece bir kadın doğum uzmanı diker.
Dikilen bir kızlık zarı yüzde yüz kanarmı?
-Evet,eğer bu işin uzmanıtarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.
Dikilen bir kızlık zarının dikildiği   ilişkiye gireceğim kişi  tarafından anlaşılırmı?
-Kesinlikle hayır,sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir
Kızlık zarı dikilmesi için ilişki sayısının veya ne kadar süredir ilişkiye girildiğinin önemi varmıdır?
-Hayır yoktur,çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.
Kızlık zarı dikişi acırmı? ne kadar sürer?nasıl bir ameliyattır?
-Hayır acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.
Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?
Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel,bazen bir kaç gün evvel bazende bir yıl önce dikmek gerekir.
Dikildikten sonra nelere dikkat etmek gerekir? Duş vesaire gibi şeyler zararlımıdır?
Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.
Kızlık zarımı kendim kontrol edebilirmiyim?
-Hayır ,uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz fakat tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için hiçbir yorum yapamazsınız.
Kim kontrol edebilir?
-Sadece bir kadın doğum uzmanı bu konuda size yardımcı olacabilecektir.
Kontrol sırasında acırmı? veya zarar gelebilirmi?
-Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa  muayeneye gidiniz.Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.

cribriformis kızlık zarı,
             yani DELİKLİ veya ELEK TARZINDA KIZLIK ZARI,
             bu tip kızlık zarlarının ilişki esnasında yırtılması biraz daha fazla acılı ve zordur.

semilunar kızlık zarı,
           yani YARIM HALKA veya  ESNEK ZAR olarak bilinen bilinen kızlık zarı.
           Zarın dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki sırasında yırtılmaz.
          Ancak doğum sırasında yırtılır.

annuler kızlık zarı
                  yani HALKA ŞEKLİNDE KIZLIKZARI...en sık rastlananıdır.

septalı kızlık zarı,
          yani PERDELİ  veya  BÖLMELİ KIZLIK ZARI

fimbriatus kızlık zarı,
                 yani SAÇAKLI AÇIKLIĞI OLAN KIZLIK ZARI

carnosus kızlık zarı,
yani ETLİ KIZLIK ZARI    ( kalınlığı fazla olan)
bu kızlık zarı da ilişkide kolay kolay yırtılmayan ,bazen bizim ufak bir cerrahi müdehale
yapmamızı gerektiren ,bazende kanaması çok fazla olabilen tipte kızlık zarıdır

imperfore kızlık zarı,
yani KAPALI KIZLIK ZARI,
bu zarda hiç bir açıklık bulunmamaktadır.
ilk adet görmeyle beraber problem başlayacak,adet kanı dışarı akamayacağı için şiddetli bir   ağrı şikayeti olacak ve sonuçta bu zar üzerinde adet kanının dışarı akmasını sağlayacak   kadar bazı delikler hekim tarafından açılacak ve kişi rahatlayacaktır. Bu yapılan işlem kişinin  cinsel  ilişkide kanamasına mani olmaz.


****************************************

Kızlık zarı

Vajinal açıklığın hemen altında kızlık zarı görülmektedir.
Kızlık zarı veya himen, kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan zarımsı bir doku. Genellikle 2-3 cm kadar içeride ve 2-3 mm kalınlığındadır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir. Himen adı Eski Yunan'daki evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus'tan gelir.
Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir.[kaynak belirtilmeli] Gebeliğin 7-12. haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken kadınlarda bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ayrılma sonucunda ortada kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur.
Her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Yapılan araştırmalara göre kadınların yarıya yakınında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Konumu

Kızlık zarı tüm kadınlarda yaklaşık olarak aynı yerdedir. Küçük dudakların arkasında, vajenin hemen girişinde, tabanı vajen duvarında olan ince bir deri kıvrımıdır. İlk ilişki ile olan ağrı, kanamanın en büyük nedeni, beden ve zihindeki gerginliğin tüm bedenle birlikte vajen kaslarını da kasması, buna bağlı girişin daralması ve hatta kapanmasıdır. Oysa vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıdadır. Vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Bu durumda ilişkide ağrı ve acı olmaz.[1]

Çeşitleri


Çeşitli kızlık zarları. Şekilde gri kısımlar vajinal açıklığı sembolize eder.
Kızlık zarı pek çok anatomik varyasyona sahiptir.
Anüler Hymen (yuvarlak halka): Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyük bir penisin veya penis ile aynı etkiyi gösteren bir maddenin (örneğin dildo) geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında)
Kresentrik Hymen (yarımay): Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.
Septalı Himen (ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.
Kribriform himen (çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.
İmperfore himen (deliksiz): Hymenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. 2000 kızın birinde görülen bir durumdur. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.[kaynak belirtilmeli]
Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.
Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.
Ayrıca kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan sekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından ötürü jinekolog tarafından bir müdahele gerekebilir.
Kızlık zarı en kolay bebeklik ve ergenliğe ulaşılmadan önce çocukluk sırasında görülür. Ergenlik sonrası incelir yahut kendi üzerine katlanır.
Kızlık zarınnın şekli tarif edilirken adli tıp doktorları tarafından saat kadranı kullanılır. Sırt üstü yatmış hasta da saat 12 pozisyonun üretranın altında ve saat 6 pozisyonu anüse yakın olarak bulunur.
 Kaynak:
 https://tr.wikipedia.org
****************************************
 Kızlık Zarı (Himen)
kızlık zarı - himen tipleri Hymen kızlık zarı demektir. Evlilik tanrısının adı Yunan mitolojisinde Hymen (himen) dir. Eski Yunanda gerdek gecesi evlilik tanrısına adanmıştır. Bu nedenle kızlık zarına himen denmiştir. Himenin orta kısmı delik olup, rahim ağzı ve vajinadan gelen akıntılara ve adet kanına geçit verecek şekildedir. Kızlık zarlarının isimlendirilmesi ortasındaki açıklığın şekline ve yapısına göre olur. Her kadında kızlık zarının yapısı, şekli, esnekliği farklıdır. İlk cinsel birleşmeden sonra kanama olup olmaması kızlık zarının şekline ve yapısına göre değişir. Kızlık zarı bir kez zedelendikten sonra tamamen eski haline gelmesi mümkün değildir. Tamamen kapalı olan kızlık zarları (ortada hiç açıklık olmaması) yani imperfore himen denen durumda ergenlik çağının başında adet kanının dışarı akamaması nedeniyle vajinada ve rahimde kan birikmesi ve ağrıya neden olur. Jinekolog tarafından uyuşturularak kolaylıkla açılabilir.

Kızlık zarının tarihsel ve toplumsal önemi:

Kızlık zarı Türkiye'de olduğu gibi daha birçok kültürlerde de sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Müslüman toplumlarında kızlık zarı ilk defa cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı olarak çok büyük önem taşır. Buna rağmen son zamanlarda tüm toplumlarda bu konuda bir rahatlama da izlenmektedir. Gençlerin bir kısmı evlenmeden önce cinsellik yaşamalarına rağmen, bu konu tabu olarak kabul edildiğinden daha sonra birlikte gelerek bile kızlık zarını diktirmek istemektedirler.

İlk kez cinsel ilişkiye girdiği halde kanaması olmayan birçok genç kız, bakire değil gerekçesi ile kadın-doğum doktoruna muayene ettirilmekte bu ise genç kız için zor bir süreç olup, daha evliliğin ilk gününde genç kızların öz güvenleri zedelenmektedir. Daha evliliğin başlangıcında yaşanan bu güvensizlik ortamı çok zaman boşanmalarla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle toplumun kızlık zarlarının yapısı konusunda bilgilenmesi ve evlenecek çiftlerin karşılıklı birbirlerine güveni çok büyük önem taşımaktadır.

Kızlık zarı geniş olan ve bu nedenle ilk cinsel ilişkide kanamadığı için doktora getirilen birçok yeni evli genç kız vardır. Kızlık zarının anatomik şekli nedeni ile kanama olmadığı açıklanmasına ve bu konuda bakire olduğuna dair sağlık kurulu raporu verilmesine rağmen sadece kanama olmadığı için duyulan güvensizlik nedeni ile evliliklerin sonlandığına şahit olunabilmektedir.

Kızlık zarının yeri

Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan bir deri kıvrımıdır. Himen vajinanın hemen girişinde 1-2 cm içerdedir. Himenin fizyolojik bir önemi olmadığı düşünülmekle birlikte vaginal enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu sanılmaktadır.

Kızlık zarının yapısal olarak farklılıkları

Himen şekli kadınlar arasında oldukça farklılık gösterir. Kızlık zarları ortasındaki açıklığın şekline göre, serbest kenarına göre, mukavemetine göre sınıflandırılabilir. Çok nadir bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı yoktur, bazı kızlarda ise himen tamamen kapalıdır. Çok ender durumlarda himen ortasında hiç delik yoktur (imperfore hymen) ya da delik o kadar büyüktür ki jinekolojik muayenede kızlık zarı görülmeyecek kadar küçüktür. Bazı kızlarda ise himende kalbur gibi milimetrik boyutlarda çok sayıda delik bulunabilir.

Kızlık zarı ortasındaki açıklığa göre adlandırılacak olursa anüler, semilunar, septalı, kripriform, imperfore himen gibi çeşitli isimler ile tanımlanır. Bu tip kızlık zarları şunlardır:

himen - hymen Anüler himen (halka şeklinde himen): Kızlık zarlarının %80’i bu şekildedir. En sık görülen tiptir. Bu tip kızlık zarlarında ortasındaki açıklık halka şeklindedir. Eğer kızlık zarlarının ortasındaki delik daha geniş çaplı olursa kızlık zarı oldukça incelir ve adli tıpta ''duhule uygun açıklıkta'' tabiri kullanılır ve bu tip kızlık zarlarında ilk ilişkide kanama olmaması doğaldır. Bu durumda da bakire olup olmadığı sorusu akla gelmektedir.

Semilunar himen (yarım halka himen):Ortasındaki delik yarım ay şeklindedir. Bu tip kızlık zarlarının alt kısmı oldukça kalın ve geniştir. İlk ilişkide zorlanma olabilir ve zar ile birlikte vagina da yırtılırsa şiddetli kanamalar olur.

Septalı hymen: Kızlık zarının ortasındaki açıklık bir bant ile ikiye ayrılmıştır. İlk cinsel birleşmede bu bant kopar ve kanama olur.

Kripriform hymen: Himen ortasındaki açıklık tek olmaz, himende çok sayıda küçük delikler mevcuttur. Bu zar genellikle ilk ilişkide yırtılmaz ve doktor yardımı gerekir. Jinekolog küçük bir cerrahi müdahale ile bu zarı açar.

İmperfore hymen: Bazen doğuştan kızlık zarının ortasında delik olmaz ve kızlık zarı tamamen vagen girişini kapatır. Bu durum adölesan çağında menses görmeye başlayan ama adet kanaması dışarıya akmayan vajinada biriken kızlarda sorun oluşturur. Bu yapıda hymene sahip olan kızlar her ay adet oldukça dışarıya akmayan kan yüzünden giderek artan karın ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğu zaman muayene sonucu imperfore hymen tanısı konur. Jinekolog tarafından yapılan küçük bir operasyon ile kızlık zarı açılır.

Ayrıca kızlık zarları, yapısına, bozulmuş, doğum yapmış olma durumuna göre de çeşitli isimler alır:

Carnosus hymen (etli hymen): kalınlığı fazla olan bu tip kızlık zarlarında yırtılma sırasında biraz fazla ağrı ve kanama olabilir.

''Doğal çentik'' %20 kadında bulunan zarın tabanına kadar inmeyen çentikler mevcuttur. Bu tür çentikler adli tabiplikte bekaret raporu verirken özellikle önem taşır ve bunların ilişki sonucu değil doğuştan var olduğu rapor edilir.

Yırtılmış hymen (bozulmuş hymen): Ancak bir adli tabip veya Jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda yırtılmış hymen tanısı konur.
Multipar hymen (doğum sonrası himen): Normal vaginal doğum yapan kadınlarda hymende çok sayıda yırtıklar oluşur, geriye kalan kızlık zarı parçalarına karunkül adı verilir.

Kızlık zarının serbest kenarı bile düz, ince, tırtıklı, saçaklı, derin çentikli gibi çok değişik şekillerde olabilir.

Kızlık zarı mukavemetine göre ise tendon kıvamında kalın ya da tül gibi ince arasında çok çeşitli yapılarda izlenebilir. Bunun yanı sıra lastik gibi genişleyen ya da hiç elastikiyeti olmayan yapılarda olabilir.

Kızlık zarı ne zaman kanar?

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkide esnek ve bol damarlı olduğu için kanar, %2-5 kadında ilk cinsel ilişkiden sonra kanama olmayabilir. Bazı kadınlar ilk cinsel birleşmede hiç ağrı duymazken bazı kadınlarda çok şiddetli ağrı olabilir. Bazı kadınlarda ilk ilişkide kanama yok denecek kadar az olurken bazı kadınlarda kızlık zarı ile birlikte tüm vajina yırtılabilir ve çok şiddetli kanama ile acil olarak bir jinekolog tarafından görülmesi gerekebilir.

Kızlık zarı cinsel ilişkiden başka kaza ve travmalar sonucu da bozulabilir.

İlk ilişkiden sonra kanama durmazsa ne yapılmalıdır?

İlk ilişkiden sonra fazla ve uzun süren kanama olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor oluşan yırtığın derecesine göre lokal veya genel anestezi ile gerekli müdahaleyi yapar.  Bu müdahaleden sonra yaklaşık bir hafta-on gün yara yeri iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmemek uygundur. Yara yeri iyileştikten sonra tekrar kanama genellikle olmaz. Fakat kızlık zarı sert ve damarlı ise sonraki ilişkilerde de kısa süreli kanamalar olabilir. Kanama miktarı fazla değilse fazla endişelenilecek bir durum yoktur.

Kızlık zarında yırtılmanın zamanı tesbit edilebilir mi?

Ancak bir adli tabip veya jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda yırtılmış hymen tanısı konur. İlk cinsel birleşmenin üzerinden 7-10 günden fazla zaman geçerse kızlık zarında oluşan yırtıkların zamanı tesbit edilemez. Kızlık zarında bulunan taze ve eski yırtıklar saat kadranına göre tanımlanır. Kesin tanı konulamayan ve kızlık zarı daha derinde olan obez hastalarda makattan muayene (rektal yolla muayene) yapılarak kızlık zarı daha görünür hale getirilerek kızlık zarının yapısı hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Yırtıkların bulunduğu konuma göre örneğin saat 6-saat 9 hizasında ''eski yırtık'', ''yeni yırtık'' gibi terimler kullanılır. Ayrıca bu yırtıkların kızlık zarının kaidesine kadar varıp varmadığı da ve bunun tabii çentik olup olmadığı ve taze yırtık etrafında bulunan hiperemi, morluk, enfeksiyon vs. mutlaka raporda belirtilmelidir. Bazı kızlık zarlarında bulunan ''tabii çentik'' cinsel ilişki ile oluşmaz, hastanın doğuştan getirdiği bir özelliktir ve kızlık zarının anatomik yapısında mevcuttur.

Kızlık zarı raporu nasıl alınır?

Kızlık zarı ile ilgili rapor hastanede kadın-doğum doktorlarının oluşturduğu sağlık kurulu tarafından ya da adli tabip tarafından verilebilir. Bu raporda bakire olup olmadığı, himenin anatomik yapısında bulunabilen doğal çentikler ya da himenin duhule müsait açıklıkta olup olmadığı ayrıntılı bir şekilde tanımlanır. Özel doktordan ancak kızlık zarının yapısı hakkında bilgi muayene olduktan sonra sözel olarak öğrenilebilir.

Himenoplasti nedir?

Hymen dikilme işlemine ''himenoplasti''  ya da kızlık zar onarımı denir. Gerçekte bozulmuş olan zarın tam olarak eski haline getirilmesi olanaksızdır. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan çok sayıda mikroorganizma tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Zar tekrar orjinal haline gelmese de vaginal duvardan alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde olmaktadır. Birincisi evlenmeden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. İkincisi ''flep'' tekniği ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir. İkinci tekniğin süresi daha uzun olup yaklaşık yarım saattir. Flep tekniği evlenmeden 1 yıl önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın özelliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Kızlık zarı ameliyatı ile birlikte aynı zamanda küçük dudaklar şekilsiz, çok büyük ya da asimetrik olduğunda ''labioplasti'' adı verilen operasyon ile küçük dudaklara da şekil verilebilir.

Ayrıca kızlık zarı normalden kalın ve ortasındaki açıklık az olduğu zaman cinsel ilişki çok ağrılı ve ızdıraplı olabilir ya da hiç olmayabilir. Bu durumda doktor ''hymenektomi'' adı verilen bir operasyonla kızlık zarını cerrahi olarak keserek problemi ortadan kaldırır.

Bakire olanlar jinekolojik muayene olabilir mi?

Bakire olan kızlarda jinekolojik muayene ve bu sırada takılması gereken spekulum kızlık zarını bozacağından vaginal muayene yapılmaz. Akıntı, kasık ağrısı gibi durumlarda kızlık zarına zarar vermeyen makattan rektal tuşe adını verdiğimiz muayene metodu ile bakılabilir. Fakat birçok hasta bu tür muayene şeklini kabul etmediği için mesane dolu vaziyette iken karından yapılan ultrason muayenesi ile rahim ve yumurtalıklar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkün mü?

Nadiren bakirelerde kızlık zarının önüne boşalma olduğu zaman, himen sağlam iken bile gebelik görülebilir. Spermler hareketli olduğu için kızlık zarını geçerek rahme ve tüplere ulaşabilir ve böylece bakire durum devam ederken bile bir gebelik gerçekleşebilir. Görüldüğü gibi gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir.

 Kaynak:
 http://www.cemturan.com
****************************************

Kızlık Zarı

Kızlık Zarı
Kızlık zarı yani Latince adı ile HYMEN, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan "evlilik ve düğün tanrısı" dır.  Gerdek gecesi bu Tanrı'ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. (Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır)
Himen yani kızlık zarı lokal anestezi altında tamir edilebilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.Kızlık zarı, döl yolu (vajina) mukozasının devamından ve vajina girişinde bir kıvrım oluşturmuş bir zardır. Kızlık zarı, her kadında vardır. Hiç yokmuş gibi görünen kadınlarda bile çok dar ve ince bir zar bulunur. Kılık zarının çeşitli şekilleri vardır. Kızlık zarının ortasında çeşitli büyüklüklerde adet kanının akmasına yarayan delik ve delikçikler vardır. Bazen bu zarda hiç delik olmayabilir ve bu zar vajinayı tamamen kapayabilir. Bu durum kızın ilk adet gördüğünde kızlık zarı vajina mukozasının devamından ve vajina ağzında bir kıvrıntı adet kanının dışarı akmaması sonucu bir takım klinik şikayetlerin ortaya çıması sonucu genellikle tespit edilir. Tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarların deliği oldukça büyüktür. Penis yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir. Öte yandan günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Mastürbasyon esnasında orgazma ulaşan kadın fark etmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtık bir zar kendiliğinden eski haline gelmez.
Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı tamiridir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile tamir denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.
Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.
Kızlık zarı dikilerek onarılabilir , burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.
Bu resimde bakire genç bir kızın genital organları önden bakış açısıyla görülmektedir. Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 cm iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.
Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır.
Kızlık zarının şekllleri, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

KIZLIK ZARININ ŞEKİLLERİ
Anüler Himen (Yuvarlak halka) Kızlık zarı şekli "yuvarlak halka" olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında)

Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık zarı şekli "yarımay" dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Septalı Himen (Ara bölmeli) Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, "zara ait ara bir doku parçası" vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu) Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.

İmperfore himen (Deliksiz) (Patolojik tip) Hymenin ortasında delik yoktur ve "vajina girişi tamamen kapalı"dır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir. "Hymen Imperforatus" da denir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli) Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan) Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.

Sık görülen kızlık zarları:
 1. Halka şeklindeki kızlık zarı: Döl yolu ağzını muntazam bir şekilde daraltan ortasında yuvarlak bir deliği olan zardır. Bu en sık rastlanan çeşididir.
 2. Yarım ay biçimindeki kızlık zarı: Adeta bir yarım ay görünümündedir. Oldukça sık görülür.
 3. Dudak şeklinde kızlık zarı: Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan kızlık zarıdır.
Seyrek görülen kızlık zarları:
 1. Deliksiz kızlık zarı: Vajinanın ağzını tümüyle kaplar.
 2. Kalbur zar: Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde farklı boyutlarda delikler bulunur.
 3. Köprülü kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında iki delik vardır. Bu iki deliğin ortasında bir köprüyü andıran bir mukoza bulunur.
Şekil dışında kızlık zarları deliğin ve serbest kenarın karakteri, zarın kalınlığı ve mukavemetine göre de sınıflandırılabilir.
Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir. Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz. Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.
Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır
Kızlık zarı tamiri birkaç yöntemle yapılmaktadır. Bunlar arasında en sık kullanılanlar kalıcı yöntem de denilen fleb yöntemi ve basit olarak uc uca dikerek yapılan birleştirme tekniğidir. Bu yöntemle yapılan ( Fleb Tekniği ) kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Bu tip tamirde kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Daha önce doğum yapanlara veya kürtaj olanlara da bu yöntemle kızlık zarı tamiri yapılabilmektedir.
Basit teknikte ( uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.
Kızlık zarının esnekliği:
Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olur ve cinsel birleşmeye müsaade etmez. Bunun tedavisi jinekolojik müdahale ile olur. Bazıları ise adeta lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmazlar. Günümüzde ameliyat teknikleri kazara yırtılmış kızlık zarlarının onarılmasına imkan vermektedir. Kızlık zarı bozulmadan da gebeliğe neden olmaktadır.

Bakirelik:

Tarihsel gelişim içerisinde toplumdaki kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik toplumsal kuramların biri olma niteliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Bu toplumsal eşitsizlikte bazılarının yaptığı gibi sadece erkekleri suçlamak doğru olmaz. Bu eşitsizliğin temelinde kadın ve erkeğin cinselliğinin ve cinsel organlarının farklı oluşu yatmaktadır. Pek çok toplumda, bizde özellikle kadının doğurgan oluşu onu eve bağlamıştır. Özellikle kırsal kesimlerde kadının değeri doğurganlıkla ölçülmüş ve çeşitli değer yargıları oluşmuştur. Bizim toplumumuzda bakirelik ve dolayısıyla kızlık zarının gerdek gecesi yırtılıp kan akması olayına dikkatler çekilmiştir. Bakirelik modern yaşam açısından bakıldığında sadece o genç kızı ilgilendirir. Ancak Türkiye’de bakirelik halen toplumsal bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı çevrelerde bakirelik bir namus meselesi olmakta cinayetlerle, mezarda ve hapishanelerde noktalanmaktadır.

Kızlık Zarı Yırtılması ve Kanama:
Kızlık zarı ilişki, travma, kaza veya nadiren de spor yaparken yırtılabilmektedir..Kızlık zarı zarsı ince bir yapı olup vajina girişinden ortalama 2 cm geride yer alır. Vajinayı çepeçevre iç kısımdan sararak içeri doğru bir çıkıntı oluşturur ve vajina iç duvarını daraltır. Normalde vajina genişleyebilen bir yapıya sahiptir, bunu en güzel ve çarpıcı olarak doğum esnasında 10 cm çaplı başın geçişine izin vermesinde görmekteyiz.Ancak kızlık zarı genişleme özelliğine sahip değildir (sadece elastik tip kızlık zarı genişleyebilir) ve içeri giriş olduğunda yırtılarak kanama meydana gelir.Burada kanama değişik miktarlarda olabilir. Eğer kanlanması yoğun bir yerden yırtılma olursa veya aşırı kalın, etli kızlık zarı yapısı mevcutsa kanama aşırı olur ancak kanlanması az olan bölgeden olan yırtılmalarda kanama fark edilmeyecek kadar az olabilmektedir.
Bazı kızlık zarları yukarıda da belirttiğimiz gibi elastik olabilir , bu tip kızlık zarı ortalama her 10 bayandan birinde görülebilmektedir ve bunlarda ilşki ile kanama meydana gelmez. Bu durum bazen eşler arasında büyük problemlere sebep olabilmekte ve eşin kendisini kız olduğunu , daha önce cinsel ilişki yaşamadığını ispatlama çabasına sokabilmektedir…
Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık zarı yani himen pek çok toplumda kadında saflığı ve bekareti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekaret büyük önem taşımaktadır. Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehditinden korunmak için kızlık zarı onarımı ihtiyacı doğurur.
Himen yani kızlık zarı lokal anestezi altında tamir edilebilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.
Kızlık zarı onarımında esas olan ve doğrusu kalıcı kızlık zarı tamiridir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile tamir denilen yöntem uygulanır. Kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez, operasyon sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman yada özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.
Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, vagina içinde değil vaginanın hemen girişinde , dudakların 1-1,5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.Ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına olanak tanıyan ufak bir delik bulunmaktadır.
Kızlık zarı ilişki, masturbasyon, travma veya muayene ile yırtılabilir.Yırtılma esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak her zaman kanama olmaz ve bu da bizim gibi toplumlarda önemli sorunlara yol açmaktadır. Bazı tip kızlık zarları elastik kıvamdadır ve ilişki esnasında kanama olmayabilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar. Kanama olmamasını diğer bir nedeni de kızlık zarının damarsız olan bir kısmından yırtılması veya çok az kanama olup bunu vajinal salgılarla anlaşılamamasıdır.
Kızlık zarı dikilerek onarılabilir , burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilşki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.
Kızlık zarı dışarıdan bakılınca görülür mü?
Hayır. Kızlık zarını incelemek için dışarıdan baktığınızda görmeniz pek mümkün değildir. Çünkü kızlık zarı 2-3 cm içeride kalmaktadır. Özellikle kilolu bayanlarda cilt altı yağ dokusunun kalınlığından ötürü kızlık zarı (hymen) daha derinlerde 4-5 cm içeride olabilmektedir.
Diğer taraftan vajinanın alt ve üst duvarının birbirine komşu olarak durması da vajina girişinde yer alan kızlığın incelenmesini imkansız hale getirebilir.
Tüm bu nedenlerle özellikle sürtünme sonucu olan şüpheli cinsel ilişkilerde kanama gelmesi durumunda, genital alana olan darbelerde veya masturbasyon sırasında içeriye yabancı bir maddenin sokulması sonucunda oluşabilecek olası kızlık zarı (hymen) yaralanmalarında mutlaka deneyimli bir jinekolog tarafından "kızlık zarı muayenesi" yapılması önerilmektedir.
Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?
Hayır. Kızlık zarı kısmen esnek olmasına karşın, vajinanın içine girilen ilk ilişkide kolaylıkla yırtılan ve kanayan damarlardan zengin bir anatomik yapıdır.
Ancak kızlık zarının özgün yapısı bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve birden çok defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlara "duhule (geçişe) müsait zar" adı verilir. Halk arasında ise "esnek zar" veya "elastik zar" olarak adlandırılır. Bu durumda zar ancak normal doğum sonrasında yırtılacaktır.
Diğer taraftan kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.
Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.
İlk gecede kızlık zarı kanaması miktarı neye bağlıdır?
İlk gecede kızlık zarı kanaması çok az olabilir, hiç olmayabilir veya normalden fazla miktarda olabilir. Bu durum kızlık zarının yapısı ve türü ile yakından ilişkilidir.
Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve etli (kalın) kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazan bu durumlarda bir takım cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ancak bu tür olumsuzluklar oldukça nadir görülmektedir.
Yine bazı kişilerin çocukluk döneminde aldığı katı ahlaki eğitimler ve duydukları abartılı ilk gece hikayeleri, ilk cinsel deneyimlerinde kendilerini kasmalarına bu şekilde penisin girişi ile oluşan yırtıkların normalden fazla kanamaya yol açmasına sebep olabilir.
Kızlık zarının yırtılması (bekaretin kaybı) ağrıya neden olur mu?
Çoğu zaman kızlık zarı bozulması (bekaretin kaybı) sırasında hiç bir ağrı hissedilmemaktadir. Ancak bazı kadınların ilk ilişki sırasında kendilerini kasmaları sonucunda veya kızlık zarının normalden kalın - yüksek kenarlı olması durumlarında ağrı ve kanama beklenilenden fazla olabilir. Ağrı biraz da kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir.
Genel olarak kızlık zarının yırtılması sırasında dayanılmayacak kadar çok bir rahatsızlık olmaz. Burada erkeğin davranışı ve yaklaşımı da son derece önemlidir. İlk ilişki ister istemez her kadında endişe ve korku sebebidir. Erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak davranışı olayın ağrısız olmasını sağlar.
Ayrıca her ilişkide olması gerektiği gibi ilk ilişkide de "ön sevişme" denilen kısım mümkün olduğunca uzatılarak vajenin yeterince ıslanmasının sağlanması, ilişkinin daha rahat ve ağrısız olmasına neden olacaktır.
Kızlık zarı kanaması miktarı ne kadardır?
Kanamanın miktarı genelde çok azdır ve kısa sürede kendiliğine durur. Ancak çok nadiren hymen arkasından bir damar açığa çıkması sonucunda kanama durmazsa cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.
Bazı durumlarda ise vajina girişinde, hatta derinlerde yırtıklar meydana gelmesi ("Coit yırtıkları") sonucu şiddetli ve durmayan bir kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması gereklidir.
Kızlık zarı bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?
Hayır. Bazı durumlarda kızlıkta yırtık meydana gelmesine rağmen hiç kanama olmayabilir. Özellikle yırtık damarsız bir bölgeden geçmişse kişide kanama olmayacaktır.
Vajinal kanama olması kızlık zarının yırtıldığını mı gösterir?
Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.
Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?
Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler, karete, tekvando gibi sporlar, kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir veya zedelenebilir.
Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?
Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır.
Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?
Hayır. Vajina içine bir şey sokmaya denenmediği taktirde, dıştan mastürbasyon kızlığa zarar vermez.
Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?
Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.
Kızlık zarında doğal çentik nedir?
Bazen bir ilişki olmasa da kızlık zarının serbest kenarı düz olmaz ve çentikler bulunur. Kadınların yaklaşık %20'sinde doğuştan gelen, "doğal çentik" adı verilen ve zarın tabanına kadar inmeyen bu tür çentikler bulunabilir. Doğal çentiklerin tespiti kızlık zarı muayeneleri ve adli tabiplik bekaret raporları açısından önemlidir.
Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılabilir mi?
Yırtığın eski yırtık mı (7 günden sonra), yoksa yeni yırtık mı (7 günden önce) olduğu kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak aradan 7-8 günden fazla zaman geçmişse (eski yırtıklarda) ilk ilişkiyle zarın ne zaman bozulduğu anlaşılamaz.
Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ? "Bekaret kontrolü (bekaret kontrolü)" nasıl yapılır?
Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılamaz, bu ancak bir kızlık zarı (himen) muayenesi ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Bunun için uzman jinekolog gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler, böylelikle kişinin bakire olup olmadığı anlaşılmış olur.
Kendi kendine kızlık muayenesi olmaz. Ayna ile hymeni görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak bir deneyim gerektirir.
Bazı durumlarda bir jinekolog bile buna karar veremeyebilir ve "kolposkopik incelemeye" gereksinim duyabilir. Kolposkopi cihazı, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Özellikle "doğal çentik" bulunan hymenlerde bekaret kararını vermek güç olabilir.
Bir kişinin bakire olup olmadığı yapılan kan testi, ultrason, MR veya Bilgisayarlı Tomografi ile anlaşılabilir mi?
Hayır. Tüm bu yöntemlerle anlaşılmaz. Yalnızca deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.
Bekaret raporu kimler tarafından verilir?
Bekaret raporu genellikle adli olgularda kişiler veya çiftler tarafından istenmektedir. Bekaret raporu, kişinin kendi rızası ve yazılı izni olmak kaydı ile devlet hastaneleri veya adli tıp kurumlarınca verilmektedir.
18 yaşından küçük kişilerde bekaret raporu için anne ve babanın rızasının alınması şartı bulunmaktadır.
Kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir mi?
Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Önceden anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir.
Diğer bir olasılık da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler kamçılarıyla hareket eden hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da tüplere geçerek yumurta ile karşılaşıp birleşerek (döllenme sonucu) dış gebelik de dahil olmak üzere gebeliği başlatabilirler.
Bu nedenlerle tam bir ilişki olmasa bile (dışarıya boşalma ile) gebelik şansı düşük gibi görülse de bu şans hiçbir zaman sıfır değildir.
Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?
Evet. Zar yapısı uygun olan -yani açıklığı geniş olan- kişilerde hymen yapısına zarar vermeden "spekulum incelemesi" hatta kürtaj dahi yapılabilir.
Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?
Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan "spekulum muayenesi"dir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.
Öte yandan akıntı sorunu olan hemen hemen tüm bakire genç kızlarda ve kız çocuklarında vajinal kültür almak mümkündür.
"İlk gece"de nelere dikkat etmek gereklidir?
İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için ön koşul kadının kendini psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesidir. Ayrıca karşı cinsel eşe güven de son derecede önemlidir.
İlk cinsel deneyimin illaki ağrılı değildir. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok olasıdır.
Erkek biraz sabırlı davranmalı ve "ön sevişme" denilen sürecin uzatılarak vajenin yeterince ıslanması sağlanmalıdır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Ayrıca, kayganlaştırıcı jel (=lubrikantlar) olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar da ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.
Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.
Hymenektomi (Hymenektomi)
Hymenektomi (Himenektomi) “kızlık zarının cerrahi bir kesi ile çıkartılması” işlemidir. Özellikle yeni evli bayanlarda ilişki sırasında aşırı bölgesel hassasiyet veya darlık olması sonucunda ilişki dayanılmaz ağrılı bir hal alabilir
Bazen de kızlık zarının normalden kalın bir şekilde olması da ağrıyı arttırıcıdır. Bu tür durumlar, kadınlarda ağrının normalden fazla hissedilmesi sonucunda vajina ve kasık bölgesinde kasılmalara yol açarak penisin içeriye girmesini engeller ve ilişkiyi daha ıstıraplı hale getirir. Bazen de ilişki tamamen imkansız bir hale gelebilir.

 Kaynak:
 http://www.mugeaksoy.com
****************************************


Kızlık zarı hakkında merak ettiğiniz herşey…

Kızlık zarı veya diğer adı ile hymen (himen), sosyal yaşantıda önemli bir anlam taşır. Hymen, Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen addır. Eski Yunan’da gerdek gecesi bu tanrıya adandığı için kızlık zarına hymen denirdi. Toplumlarda tarihten bu yana saflığın ve el değmemişliğin sembolü olarak bilinen hymen, günümüzde gelişmiş ülkelerde gittikçe eski önemini ve anlamını kaybetmektedir. Kızlık zarı, bizim toplumumuzda en çok merak edilen ve doktora sorulan konulardan biridir. Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu cevapladı…

Kızlık zarı nerededir? Yapısı nasıldır?
Kızlık zarı ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu sırasında, embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Çocukluk çağında sert ve kalın olan hymen, ergenlikte ilerleyen yaş ve hormonların etkisiyle yumuşayıp esnemektedir. Ön yüzü deri karakterinde, arka yüzü mukoza ile kaplıdır.

Kızlık zarı, girişten yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık ve deliktir. Yani vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı, kızlık zarı tiplerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kadında farklıdır. Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmaması da değişkenlik göstermektedir. Kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir.

Kızlık zarının tıbbi bir görevi var mıdır?
Kızlık zarının bilinen fizyolojik bir görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır. Bir bariyer görevi gören hymen, vaginit gibi enfeksiyonların oluşmasını kısmen engellemektedir. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik önemi değil sosyal ve adli görevip; vardır.

Kızlık zarının türleri arasında nasıl farklılıklar vardır?
Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Değişik tipte kızlık zarları vardır. En sık görülenleri;

Anüler hymen; en sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kadınların %70-95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı halka şeklinde vajina girişinde olup, ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlık zarı yapısıdır. Bazen ortasındaki delik fazla geniş, kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır. Bu durumda cinsel birliktelikte niye kanama olmadı, acaba bakire mi endişesi oluşmaktadır.

İmperfore hymen; nadiren doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilir. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir. Çok şiddetli ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların, kızlık zarı kontrol edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak yeterli olmaktadır.

Septalı hymen; nadir görülür. Ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı, aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar.

Kribriform hymen; çok nadirdir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantel şeklinde görülmektedir.

Ksentrik hymen; yarımay şeklinde, alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır. Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular.

Yırtılmış, bozulmuş hymen; ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu.

Esnek, yırtılmayan hymen; cinsel ilişki ile yırtılmayan, esnek kızlık zarı olarak isimlendirilen durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık, normal kızlık zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şeklidir. Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında, ilişkide kanama olmadığı için çiftler genellikle muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Kızlık zarı nasıl yırtılır?
Cinsel birleşme veya yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde, eğer penis kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse yırtılır ve kanama olur. Yırtılma genellikle birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama az az devam eder. İlk yırtılmadan 3-4 gün sonra yırtık yeri nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. Kanama miktarı kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır.

İlk ilişkide mutlaka her kadında kanama olur mu?
Her kadında ilk birliktelikte kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine, esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veya yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar az olduğundan dolayı, fark edilmeyecek kadar az kanama olmaktadır. İlişkiye müsait olarak adlandırılın bu durum halk arasında “kızlık zarı esnek” olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30’unda kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz. İstek durumunda jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı anlaşılmaktadır.

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında da yırtılır, bozulur mu?
Cinsel ilişki dışında kızlık zarı çok nadiren yırtılır. Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi kızlık zarı patlaması, ciddi bir travma veya bir kazada o bölgenin yaralanması ile nadir de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir. İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir. Ata veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan korkular vardır. Bisiklete binme ile yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak olanaksız gibi düşünülmektedir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza veya denize girmek sakıncalı mıdır?
Hayır herhengi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması sonucu fazla kanama ve yırtık (deşirür) olabildiği için 2-3 gün denize veya havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.

El veya mastürbasyon yolu ile kızlık zarı yırtılabilir mi?
Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman yırtılabilmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.

Anal seks (ters ilişki) sırasında kızlık zarı zarar görür mü?
Hayır görmez. Fakat ters ilişki (anal seks) hijyen ve cinsel/genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli değildir. Makat ve bağırsaklar bir çok patojen mikrobun bulunduğu bir yerdir.

Kızlık zarının ne zaman ve nasıl yırtıldığı anlaşılır mı?
Yırtılmanın üzerinden 7 gün geçtikten sonra, bu yırtılmanın ne zaman olduğunu söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün değildir. Kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı da bilinemez. İlişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim ile mi veya kaza/travma sonucu mu yırtıldığını anlamak mümkün değildir.

Kızlık zarı yırtıldığında kanama ne kadar olmaktadır?
Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi kızlık zarı patlaması sonrası kişiye göre kanama miktarı değişiklik göstermektedir. Kızlık zarının yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda, kendiliğinden duran, bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda, bazen sürüntü şeklinde kanama olmaktadır. Nadiren yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve kanama durmaz. Bir doktor müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Amaç kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmaktır.

Kızlık zarının bozulması ağrıya sebep verir mi?
Bize evlenmeden önce muayene ve danışma için başvuran kadınların en büyük endişelerinden biri, ilk birleşmede ağrı olup olmayacağı, kızlık zarının yırtılmasının ciddi bir rahatsızlık ve acıya sebep olup olamayacağıdır. Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin davranışı ile kadına olan yaklaşımıdır. Herşey normal ise genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve azalmaktadır.

İlk beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir?
Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı artıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi?
Hayır. Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşmez. 4-5 günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder. Tıbbi olarak kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.

Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün mü?
Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Perine yani, kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Bir çok genç kız, kızlık zarı yırtılmasın diye sürtünme yolu ile cinsel ilişkiye girmekte ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olunur mu?
Eğer kızlık zarı esnek ve aletlerin girmesine müsait ise; fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan ince spekulum yani vajinayı açan aletler ile kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan başka sebeplerden dolayı jinekolojik muayene olur mu?
Doğal olarak genç kızların muayenesi vajinal yoldan yapılmamaktadır. Vajina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan, sadece gözlem ve akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir. Yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrasonografi ile yapılmaktadır. Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile iç genital organlar gözlenerek yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikilip tamir edilebilinir mi? Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?
Tıbben kızlık zarını dikip onarmak mümkündür. Bu işleme hymenoplasti ismi verilir. Kızlık zarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler. Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti yoktur. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde yapılır: Cinsel birleşmeden ve evlenmeden epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Bu yönteme kızlık zarı dikimi denmektedir. Kızlık zarı kalıcı dikim, kızlık zarı kalıcı yöntem olarak isimlendirilen bu yöntemin tıbbi isimleri ise hymenoplasti veya himenoplasti’dir. Diğer bir yöntem ise evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır. Bu yönteme halk arasında geciçi yöntem veya kızlık zarı geçici dikimi de denmektedir. Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır. Kızlık zarının dikilmesine tıbii olarak verilen isim hymenoplasti veya himenoplasti’dir. Maalesef ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde, çalışan doktoru dahi belli olmayan klinikler, merkezler reklam vererek kızlık zarı dikimi ameliyatı yapmakta ve doğal olarak bu işlemi yaptıran kızlarımız mağdur olabilmektedir.

Hasta kızlık zarının yapısını, doktora gitmeden kendi (ayna veya başka bir şeyin yardımı ile) değerlendirebilir mi?
Hayır bir kadının kendi kızlık zarı yapısında ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir yürütmesi ve değerlendirmesi mümkün değildir. Hekim ve jinekolog olmayan başka bir kişinin de kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir. Kızlık zarının muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen konmaktadır.

Bekaret muayenesi nasıl yapılır? Bekaret raporu nereden alınır?
Kadının kendisinin bunu anlaması mümkün değildir. Jinekolojik muayene ile bir kadın doğum uzmanı tarafından kızlık zarının bozulup bozulmadığı, bakire olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bazen hymenin anatomik yapısından dolayı zor anlaşıldığı için büyütme ve kolposkopi ile bakmak gerekebilmektedir. 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile bunu öğrenebilmektedirler ve muayeneyi yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı raporlar (bekaret raporu, kızlık zarı raporu, kızlık raporu) adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay olup, jinekolog tarafından göz ile bakılıp karar verilmektedir; ağrılı/acılı bir işlem değildir.

Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu


 Kaynak:
 http://www.evlilikhazirliklari.com
****************************************
 Cinsel İlişki veya Masturbasyon Sonrası Kızlık Zarı Bozulması,Hymen Kanaması

Bakirelik,bekaret,bekaret zarı,kızlık zarı yani Hymen
Kızlık zarının ( bekaret zarının) Hymen ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerine halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması toplumsal olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine toplumsal olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir. Bu durum yalnız bizde değil, birçok doğu ve batı kültürde geçerlidir. Kızlık zarı -Hymen-Himen ve bekaret konusunda yanlış ve eksik bilinenler çok fazladır.

Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ( Gynekologlar) ne yazık ki genç kadınların "kızlık zarı muayenesi" bekaret kontrolü için kliniğe getirilmelerine ve böylece bazen küçük düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olmaktayız.

Bu yazı kızlık zarı-Bekaret-Bekaret zarı yani hymen hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak ve bilinmesi gerekeni bilgilendirilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?

Kızlık zarı,bekaret zarı yani hymen genital dudakların yani iç dudaklardan hemen sonra gelir.1-1.5 cm içeridedir.Çoğu genç bayanlar ve genç erkekler kızlık zarını daha derinde olduğu zannedilmektedir.Bu yanlış bilğilerinden dolayı kızlık zarı sert sürtünme veya sert masturbasyonla kızlık zarı zarar görebilmekte hatta bakirelik kaybı olabilmektedir.
Kızlık zarı -Bakirelik Zarının Anlam ve Önemi
Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.

Kızlık zarları ( hymen-bakirelik zarı) yapısal olarak farklılıklar gösterebilmektedir

Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir. Bazı çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore himen). Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her adet döneminde kız "adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan" yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.


KIzlık Zarı-Hymen in şekil farklılıkları:
Bunları daha anlaşılabilir olması açısından belli başlı sınıflara ayırırsak genellikle görülen 6 şekil ortaya çıkar.
Annuler kızlık zarı
Semilunar kızlık zarıSeptalı kızlık zarıCribriformis kızlık zarıFimbriatus kızlık zarıCarnosus kızlık zarı

 • Annuler (halka şeklinde) kızlık zarı en çok rastlanan şekildir.
 • Semilunar (yarım halka veya esnek) kızlık zarının dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki sırasında yırtılmaz. Ancak doğum sırasında yırtılır.
 • Cribriformis (delikli veya elek tarzında) kızlık zarlarının ilişki esnasında yırtılması biraz daha fazla acılı ve zordur.
 • Carnosus (etli) kızlık zarı ise kalınlığı fazla olduğundan ilişkide kolay kolay yırtılmayan, bazen ufak bir cerrahi müdahale gerektiren, bazende kanaması çok fazla olabilen tipte kızlık zarıdır.
Bu resim kızlık zarının kişiler arasında yapısal farklılıklarını göstermektedir. Üstteki resimlerde cinsel ilişki öncesinde en sık görülen kızlık zarı tipleri görülmektedir. Altta solda yer alan resim delik içermeyen ve bu nedenle kız çocuğunda ciddi sorunlar yaratabilen kızlık zarı yapısını göstermektedir. Doğum sonrasında kızlık zarı yalnızca kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.
Kızlık zarı cinsel ilişkide mutlaka kanama olurmu?

Kızlık zarı nispeten esnek olmasına karşın, vajinanın içine girme denemelerinde (cinsel ilişkiyle, parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır. Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Bunun sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2'sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması, veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir. Bu bayanın toplumsal olarak daha önce ilişki yaşadığı anlamına gelir ki bunu anlamanın tek yolu Kadın doğum uzmanına muayane olmaktır.

Bakire bir kadının jinekolojik muayenesi

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.

Doktorlar arasında yaygın olan diğer bir eğilim de bakire birinin yalnızca ultrasonografiyle değerlendirilmesidir. Bu yaygın eğilimin nedeni, halk arasında "muayenenin ultrasonografiye göre daha az gelişmiş bir yöntem olduğu" şeklindeki yaygın görüş nedeniyle kadınların doktorlarını "yalnızca ultrasonografiyle tanı koyan doktor"lar arasından seçme eğilimleridir.

Bakire bir kadının değerlendirmesinde yalızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir. Akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirmesinde kızlık zarına hiç bir zarar vermeden muayene yapılması basittir ve mümkündür ve ihmal edilmemelidir.

"İlk gecede" nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu ilk deneyime psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir. Ön sevişmeyle vajinada yeterli kayganlaşma sağlanmalı, eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır .Bu sayede ilişki sırasında kanama az ve ağrısız olmaktadır.

İlk cinsel deneyimin mutlaka ağrılı olması gerekmez. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.Ancak bazen kadının korku ve endişeyle kendini okadar kasarki vajinası etten duvar gibi olur biz buna istem dışı kasılma vajinismus diyoruz.Bu tamamen toplumsal baskı ve önceden korkmayla ilişkili tamamen bilinç altında var olan agrı olacak mış gibi beklentiye girilmesi kasılma olmasıdır.İlişkinin tüm aşamaları güzeldir öpüşme,dokunma,sevişme çok güzel hatta mükkemmeldir ancak olay penisin vajinaya tam dokunması veya girmeye çalışması başlayınca bayanın istem dışı kasılarak titremesi ve erkeği reddetmesi ve ittirmesi hatta yataktan kaçar casına yukarı yastığa doğru kaçmasıdır.Bunlar tamamen psikolojik olup tedavisi son derece basit ve sonuçları mükkemmeldir.

Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

İlk cinsel ilişkide zar aşırı kanayabilir mi?

Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.

Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla "damarlı" olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

Kızlık zarının ne tarafından yırtıldığı bilinebilir mi?

Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez,ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir nesne ile mi veya düşme veya başka bir nedenle mi yırtıldığı bilinemez.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilinir mi?

Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığı da bilinemez ancak yeni yani yırtılmadan sonraki yaklaşık ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir,yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce olmuş olsun fikir yürütülemez,ne zaman yırtıldığı bilinemez.

Yırtılan kızlık zarı sonra tekrar iyileşir mi? Kapanır mı?

Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

Mastürbasyon yaparken yırtılabilir mi?

Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.Ancak biz yinede tehlikeden sakınılması adına yapılmasını önermiyoruz.

Kızlık zarının tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu uygulayan doktorlar ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir,hasta dikkat etmesi gereken bazı basit kurallara uyulmadığı taktirde başarısız olabilir. Ancak Kalıcı kızlık zarı tamiri yani fleep kaldırma tekniği sayesinde çok başarılı kızlık zarı tamiri yapılabilmektedir.Buda amaç yırtılan dokunun yeniden tamiri olup operasyon ortalama 30 dk sürmektedir.

Dikilen bir kızlık zarı yüzde yüz kanar mı?

Evet,eğer bu işin uzmanı tarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.

Dikilen bir kızlık zarının dikildiği ilişkiye gireceğim kişi tarafından anlaşılır mı?

Kesinlikle hayır, sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir.

Kızlık zarı dikilmesi için ilişki sayısının veya ne kadar süredir ilişkiye girildiğinin önemi var mıdır?

Hayır yoktur, çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.

Kızlık zarım yırtılmıştı, diktirmiştim, tekrar diktirebilir miyim?

Evet ,defalarca dahi tamir edile bilinir.Ancak bu operasyon için mutlaka dokuların durumu çok önemlidir.
.
Kızlık zarı dikişi acıtır mı? ne kadar sürer? nasıl bir ameliyattır?

Hayır acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel, bazen bir kaç gün evvel bazen de bir yıl önce dikmek gerekir.

Dikildikten sonra nelere dikkat etmek gerekir? Duş ve saire gibi şeyler zararlı mıdır?

Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir mi?

Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Yukarıda anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir. Diğer bir yol da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.

Muayenede kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.Yanlızca hasta ve doktor arasındadır.


 Kaynak:
 http://www.tavsiyeediyorum.com
****************************************
Kızlık Zarı , Hymen

Kızlık zarı veya diğer adı ile Hymen (Himen) bizim toplumumuzda da olduğu gibi sosyal yaşantıda önemli bir anlam taşımaktadır . Hymen aslında yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen addır. Eski yunanda gerdek gecesi  bu tanrıya adandığı için kızlık zarına Hymen denirdi. Toplumlarda  tarihten bu yana saflığın ve el değmemişliğin sembolü olarak bilinen hymen ( himen diye de adlandırılır, kızlık zarı ) günümüzde gelişmiş ülkelerde  gittikçe artık eski önemi ve anlamını kaybetmektedir.Bizim toplumumuzda en çok merak edilen ve doktora sorulan konulardan da  biridir.
Kızlık zarı nerededir? Yapısı nasıldır?
Kızlık zarı nedir? tabii ki  ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu sırasında embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Çocukluk çağında sert ve kalın olan hymen, ergenlikte ve  ilerleyen yaş ile hormonların etkisi  sonucu yumuşayıp esnemektedir.Ön yüzü deri karakterinde arka yüzü mukoza ile kaplıdır. 
Kızlıkzarı girişten yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık ve deliktir ve  vajina girişini tamamen kapatmaz.Bu deliğin şekli ve yapısı  vajina kızlık zarı tiplerinin  belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının  yapısı ,elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kadında farklıdır.Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmaması da değişkenlik göstermektedir.Kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir.
Kızlık zarının  tıbbi bir görevi var mıdır ?
Kızlık zarının bilinen fizyolojik bir görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır. Bir bariyer görevi gören hymen vajinit gibi enfeksiyonların oluşmasını kısmen engellemektedir. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik önemi değil sosyal ve adli görevi  vardır.
Kızlık zarı şekilleri, türleri arasında nasıl farklılıklar vardır? Kızlık zarının şekli her kadında değişken midir?
Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır.İlişki ile  kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve bu yapının esnek olup olmamasına bağlıdır.Değişik tipte kızlık zarlarının şekli vardır . En sık görülenleri;
Annüler  hymen; Annuler kızlık zarı en sık görülen kızlık zarı çeşididir.Kadınların %70-95’inde bu şekildedir.Kızlık zarı halka şeklinde vagina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlıkzarı yapısıdır.Bazen ortasındaki delik fazla geniş (en alttaki resimde gösterilmekte) ,kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır.Bu durumda cinsel birliktelikte "niye kanama olmadı, acaba bakire mi, bekaret var mı?" endişesi oluşmaktadır. İmperfore  hymen; Nadiren doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir.Çok şiddetli ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların ,kızlık zarı kontrol edilmelidir.İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak gerekir ve bu işlemi takiben durum bildirir "bekaret raporu" verilir.Septalı hymen;  Septalı kızlık zarı nadir görülür , ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı,aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar.

Kribriform hymen; Epey nadirdir. Ortasında birden fazla küçük küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir.Dantel şeklinde görülmektedir.


Ksentrik hymen; Yarımay şeklinde alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır.Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular. 

Yırtılmış ,bozulmuş hymen;  Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu. Mavi oklarla gösterilen 2 tane "siyah çizgi" olan bölüm. Tıbbi değerlendirme olarak kızlık zarının "saat 3 ve saat 7 hizasında" yırtılmış olduğu görülmektedir.
Esnek, yırtılmayan hymen;  Cinsel ilişki ile yırtılmayan ve  esnek kızlık zarı olarak isimlendirilen durum. Esnek kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniş (beyaz okla işaretli alan). İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şekli.Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında ,ilişkide kanama olmadığı için muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar. Kızlık zarının yırtılması nasıl olur ?
Cinsel birleşme veya yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse yırtılır ve kanama olur . Kizlik zarinin yırtılması genellikle  birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama  az az devam eder.İlk yırtılmadan  3-4 gün sonra yırtık yeri nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. Kanama miktarı kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır.
İlk İlişkide mutlaka her kadında  kanama olur mu?
Her kadında ilk birliktelikte kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine  esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veya yırtılan yerdeki kanlanma  ve kılcal damarlar  az olduğundan dolayı , fark edilmeyecek kadar az  kanama olmaktadır.İlişkiye müsait olarak adlandırılın bu durum halk arasında ‘ esnek kızlık zarı ’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30 ‘unda kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz. İstek durumunda  jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı anlaşılmaktadır.

Kızlık zarı nasıl bozulur korkusu genellikle ilk gece bir çok çift tarafından yaşanmakta, hatta bu sebeple başarısız ilk gece cinsel ilişki deneyimleri de olmaktadır. Doğrusu yeni evlenecek çiftleri "evlilik öncesi danışma" almaları, hem sağlıklı bir cinsellik hem de doğru " gebelikten korunma yöntemleri" için bilgilenmeleri gerekmektedir
Kızlık zarı bozulması, yırtılması cinsel ilişki dışında da mu?
Cinsel ilişki dışında kızlık zarının bozulması yırtılması çok nadirdir. Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması" ciddi bir travma veya  bir kazada o bölgenin yaralanması ile nadir de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir.İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir. Ata veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan korkular vardır. Bisiklete binme ile yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak olarak olanaksız gibi düşünülmektedir.
Kızlık zarı yırtılması  sonrası havuza - denize girmede bir sakınca var mıdır?
Hayır herhangi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması , bozulması sonucu fazla kanama ve yırtık (deşirür) olabildiği için 2-3 gün denize - havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.
El ile veya masturbasyon yolu ile kızlık zarının yırtılması , bozulması olur mu?
Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman yırtılabilmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.
Anal Seks (ters ilişki) sırasında kızlık zarı bozulması olur mu, zarar görür mü?
Hayır görmez, fakat ters ilişki (anal seks) hijyen ve cinsel-genel sağlık açısı ndan doğru bir cinsel birleşme şekli değildir.Makat ve bağırsaklar bir çok patojen mikrobun bulunduğu bir yerdir.

Ne zaman ve nasıl kızlık zarının yırtılması gerçekleştiği  anlaşılır mı?
Yırtılmanın üzerinden 7 gün geçtikten sonra , bu yırtılmanın yeni mi  yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün değildir.
Kızlık zarı bozma   ne tarafından ve nasıl olduğu da bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim  ile mi veya kaza – travma sonucu ile  mi yırtıldığını anlamak mümkün değildir.
Kızlık zarı kanama yırtıldığında ne kadar sonra olmaktadır?  

Kızlık zarı bozulması veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması" sonrası kişiye göre kanama miktarı değişiklik göstermektedir. Kızlık zarının şekli,  yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda  kendiliğinden duran,bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda ,bazen sürüntü şeklinde kanama olmaktadır. Nadiren yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve kanama durmaz. Bir doktor müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Amaç vajina kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmaktır.
Kızlık zarını bozulması ağrıya sebep verir  mi?
Bize evlenmeden önce muayene ve danışma  için başvuran kadınların en büyük endişelerinden biri ,ilk birleşmede ağrı olup olmayacağı,kızlık zarının yırtılması nın ciddi bir rahatsızlık ve acıya sebep olup olamayacağıdır. Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin davranışı ile kadına olan  yaklaşımıdır.Her şey normal ise genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve azalmaktadır.
İlk beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir?
Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır. Dikkat etmek gereken cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.
Yırtılan  zar kendiliğinden iyileşir mi?
Hayır . Yırtılan  zar kendiliğinden iyileşmez. 4-5 günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder.Tıbbi olarak yırtık kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.
Kızlıkzarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün mü?
Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Perine yani, kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması ve bulaşması gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Bir çok genç kız kızlık zarları yırtılmaması için "sürtünme yolu" ile cinsel ilişkiye girmekteler ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Buna "sıçrama konsepsiyonu" da denmektedir.
Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olunur mu?
Eğer elastik kızlık zarı esnek ise  ve aletlerin girmesine müsait ise ,fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise ,yırtık kızlık zarı durumu oluşturulmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan ince spekulum yani vajinayı açan aletler ile kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır.
Kızlık zarı bozulmadan başka sebeplerden dolayı  jinekolojik muayene olunur mu? Bakire Muayenesi Yapılır Mı?
Doğal olarak genç kızların muayenesi vaginal yoldan yapılmamaktadır. Vagina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan sadece gözlem ile,  ve  akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir . Yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrasonografi ile yapılmaktadır.Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile de iç genital organlar gözlenerek yapılmaktadır.
Kızlık zarı dikimi ,tamiri olur mu?  Ne zaman dikimi yapılmalı?
Tıbben kızlık zar dikimi yapmak ve onarmak mümkündür. Bu işleme hymenoplasti ismi verilir.Kızlık zarı dikilmesi kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler.Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti yoktur. Yırtık kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. Cinsel birleşmeden ve evlenmeden  epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Bu yönteme kızlık zarı "flep  yöntemi" dikimi denmektedir. Kızlık zarı "kalıcı dikim" , kızlık zarı "kalıcı yöntem" olarak isimlendirilen bu yöntemin tıbbi isimleri ise  "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir. Diğer bir yöntem ise  evlenmeden 2-3 gün önce  kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır.Bu yönteme halk arasında "geciçi  yöntem " veya kızlık zarı geçici dikimi" de denmektedir.Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır.Kızlık zarının dikilmesi ne tıbii olarak verilen isim "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir.
.Kızlık zarı dikimi fiyatı veya diğer adı ile kızlık zarı dikimi ücreti bunu yapan hekimin fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

Kızlık zarının yapısı doktora gitmeden hasta kendi kendiliğine (ayna veya başka bir şeyin yardımı ile) değerlendirebilir mi?
Hayır bir kadının kendi kızlıkzarı yapısında ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir yürütmesi ve değerlendirmesi mümkün değildir. Hekim ve jinekolog olamayan başka bir kişinin de hymen kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir . Muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen konmaktadır
Kızlık zarının bozulduğu  nasıl anlaşılır? Bakirelik, Bekaret  Muayenesi Nasıl Yapılır.Bekaret raporu ve kızlık raporu nereden alınır?
Kadının kendisinin bunu anlaması mümkün değildir. Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır sorusunun cevabı jinekolojik muayene ile  bir kadın doğum uzmanı tarafından  kolayıkla bozulup bozulmadığı, bakire olup olmadığı cevaplanabilmektedir. Bazen bu hymenin anatomik yapısından dolayı zor anlaşıldığı için büyütme ve kolposkopi ile bakmak gerekebilmektedir. 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile bunu öğrenebilmektedirler ve muayeneyi yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı  raporlar  (bekaret raporu, kızlık zarı raporu, kızlık raporu, bakirelik raporu) adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir.Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bakılıp karar verilmektedir ve ağrılı-acılı bir işlem değildir.Kızlık zarı muayenesi bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.
 Kaynak:
http://www.doktornevra.com
****************************************

Kızlık Zarı (Hymen) ve Evrim

08 Jun, 14:42 
Kızlık zarı, birçok gelişmemiş (ve hatta gelişmiş) toplumda da kültürel anlamlar yüklenmiş olan, aslında biyolojik açıdan son derece sıradan ve basit bir yapıdır. Ancak cinselliğe açılan kapının "kilidi" olarak lanse edildiği için, belki de hak ettiğinden fazla anlamı omuzlarında taşımaktadır. Bu yük, tabii ki basit bir yapı üzerine değil, o yapıyı taşıyan dişiler üzerine binmektedir. Peki bu yapı dişilerin vücudunda neden bulunuyor? Gerçekten herhangi bir anlamı var mı? Evrimsel süreçte neden oluşmuş ve korunmuş? Bu yazımızda biraz bu konulara göz atacağız. Ancak unutmamak gerekiyor ki bu konu bilim insanlarının da oldukça merak ettikleri ve henüz tamamen net bir sonuca ulaşamadıkları bir konudur. Konuyla ilgili birkaç makul ve birçok testten geçmiş hipotez mevcuttur; ancak bunların hepsi yeterince güçlü değildir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu yazımızda, en güncel ve modern bilgileri sunarak bu ilginç konuyla ilgili temel bilgileri ve bulguları aktaracağız.Kızlık Zarı Nedir ve Hangi Hayvanlarda Bulunur?

Öncelikle ilginç bir gerçekle başlayalım: "kızlık zarı" olarak bilinen "himen" yapısı, şimdilik bilindiği kadarıyla, sadece insanlarda yetişkinlikte de korunabilen ve bulunan bir yapıdır! Kaliforniya Üniversitesi Scripps Oşinografi Enstitüsü'nden, Stanford Üniversitesi mezunu Dr. Alistair Hobday ve arkadaşlarının 23 Ağustos 1996 yılında Medical Hypothesis dergisinin 49. sayısında yayınlanan makalelerine göre, daha önce yapılan pek çok araştırmanın gösterdiği üzere, insanlar kızlık zarına sahip olan tek hayvan türüdür. Ancak bazı genç ineklerde ve bazı spanyel ırkı köpeklerde de benzer yapılar rapor edilmiştir. Ancak burada altı çizilmesi gereken nokta şudur ki, pek çok memelide bu zar embriyolojik dönemde oluşmakta; ancak sonrasında apoptosis (programlı hücre ölümü) mekanizmasıyla yok olmaktadır. Afrika fillerinde de kızlık zarı bulunmaktadır; ancak zar çiftleşme sırasında değil, doğum sırasında yırtılmaktadır.

Dolayısıyla kızlık zarının evrimsel bir adaptasyon olduğunu düşünmek makuldür. Fakat hangi koşullarda ve ne zaman oluştuğuna dair soru işaretleri olmakla birlikte, neden evrimsel süreçte birçok türde yitirildiği (veya bazılarında hala korunduğu) henüz bilinmemektedir. Böylesine nadir ve evrim ağacı üzerinde çok dağınık ve seyrek bir şekilde bulunan yapılar, genellikle evrimsel sürecin çok erken evrelerinde körelmiş olan; ancak bazı türlerde sonradan yeniden ortaya çıkmış olan özelliklere işaret ederler. Dolayısıyla kızlık zarı, belki de çok eski atalarımızdan (balıklar gibi) kalma bir özellik olabilir; lakin bu hayvanlarda henüz bu tür bir yapıya veya benzerlerine rastlanamamıştır. Evrim ağacı üzerinde bu şekilde bir dağılımın bir diğer sebebi ise, bazı türlerde bağımsız olarak benzer şekilde evrimleşmiş olması olabilir ve buna yakınsak evrim adı verilir. Benzer yaşam biçimlerine sahip hayvanlarda, benzer yapılar evrimleşebilir. Eğer ki kızlık zarının vajina açıklığını koruma gibi bir görevi varsa, tozlu ve embriyonun bu tozdan zarar görmeye açık olduğu türlerde böyle bir ortak adaptasyona rastlıyor olabiliriz. Fakat bu spekülasyonlar, evrimsel analizle doğrulanana kadar geçerli olarak kabul edilmemelidir.

Fakat kızlık zarının diğer türlerdeki varlığına dair araştırmalar kimi zaman tutarsız sonuçlar verebilmektedir. Örneğin yukarıda sözünü ettiğimizden farklı araştırmalar, bu yapının sanıldığından çok daha yaygın olabileceğini göstermektedir. Dr. Morris'in yaptığı çalışmalar, listeyi daha da genişletmektedir. Morris'in gösterdiğine göre atlarda, balinalarda, köstebeklerde, köstebek farelerinde, sırtlanlarda ve muhtemelen daha birçok diğer memelide kızlık zarı bulunmaktadır. Örneğin bazı diğer araştırmalar, lamalarda ve insanın en uzak primat kuzenleri arasında bulunan lemurlarda da kızlık zarını tespit etmiştir. Daha da detaylı analizlere baktığımızda gine domuzlarında, bazı galago türlerinde, foklarda, denizaslanlarında ve deniz ineklerinde de kızlık zarı tespit edildiği görülür. Son olarak, en güncel araştırmalarla bu listeye katılan yeni türler arasında sincaplar, antiloplar, gazeller, yarasalar, kediler, şempanzeler, zebralar, manateler, sıçanlar, çinçillalar, ornitorenkler, deniz gergedanları alpakalar, bobolinkler, geyik fareleri, geyikler, sivrifareler de dahil olmuştur. Hatta kızlık zarının kökenlerini daha eskilere götürecek şekilde kurbağalarda, alabalıklarda, muhabbet kuşlarında, palyaçobalıklarında gelincik böceklerinde de kızlık zarı yapısına rastlanmıştır. Ancak belirttiğimiz gibi, bu hayvanların neredeyse hiçbirinde zar yetişkinliğe kadar kalmamakta, zaman içerisinde atrofi ya da apoptosis yoluyla yok edilmektedir. Bu durum, insandaki zarın yok olmamasının sebebini sorgulamamıza neden olmaktadır. Üstelik bu diğer canlılarda, insandaki gibi yırtılma sonucu bir kanama çoğunlukla gözlenmemektedir. Sözü edilen diğer hayvanların çoğunda kızlık zarı yapısal bir zar olarak bu hayvanların üreme organlarının ağzında bulunmaktadır. Dolayısıyla üreme organının bir parçasıdır ve ilk üreme sırasında "yırtılma" gibi bir sonuç doğurmamaktadır. Yine bu durum, insan gelişimiyle ilgili bu zarın görevine yönelik soru işaretleri doğurmaktadır.


Kızlık Zarına Dair Temel Bilgiler ve Olası Bir Evrimsel Açıklama

Burada, bazı bilgiler vermekte fayda vardır: Embriyonun ilk 5-6 haftasının sonuna kadar insanlarda dişi-erkek ayrımı yoktur. İki cinsiyetin de aynı cinsel yapısı vardır. Daha sonra, genetik mekanizmalar dahilinde farklılaşma başlar. Ancak 4. aydan sonra tam olarak erkeklik ve dişilik ayrımı meydana gelir ve hatasız bir şekilde ayırt edilebilir hale gelir. Dişilerde, ana karnındaki son zamanlara kadar vajinal kanal ile ürogenital sinüs denen bir yapı, kızlık zarı denen anatomik organla ayrılır. Ancak sonradan, bu yapı bozulmaya başlar ve sadece bir mukoza tabakası şeklinde vajinal girişi kapatan bir yapıya dönüşür. Bu dönüşüm sırasında bazen hata meydana gelebilmekte ve vajina girişi kapanabilmektedir. Bu hastalığa deliksiz zar anlamına gelen "imperforate hymen" denir. Aşağıda, insanlarda görülebilecek farklı kızlık zarı yapıları görülmektedir:


Kızlık zarı, pek çok farklı biçimde karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle dairesel veya hilal şeklinde oluşan yapı, kimi durumda birden fazla sayıda bulunabilir. Genellikle dişi 1. yaşına ulaştığında zarın vajinayı kapatma miktarı da azalır. Bu yapı, genellikle ilk cinsel birleşme sırasında yırtılır ve bireyden bireye değişebilecek miktarda acı ve kanamaya sebep olur.

Bildiğimiz kadarıyla hiçbir maymun türünün yetişkin halinde kızlık zarına rastlanmaz. Bu da, kızlık zarının bu haliyle yapısının hominidlerde (insansılarda) evrimleştiğini düşündürmektedir. Her ne kadar bu yapının hiçbir fizyolojik görevi bulunmasa da, sosyal ilişkiler dahilinde belirli anlamlar taşımaktadır. Bu anlamlar, toplumdan topluma değişim gösterebilmektedir. Fakat insan haricindeki maymunların yavrularında bu zarın izlerine rastlanmış olması, Stephen Gould ve Niles Eldredge gibi büyük evrimsel biyologlar tarafından ileri sürülen insan neotenisi konusunu akla getirmektedir ve Evrim Ağacı olarak bize göre bu olasılık çok güçlü bir şekilde ipuçları taşımaktadır. "Heterokroni, Neoteni (Çocuk Görünümlülük) ve Sıçramalı Evrim" başlıklı makalemizden de okuyabileceğiniz gibi, insanların evriminde bir noktada gelişime etki eden genlerde meydana gelen mutasyonlar, insan gelişimini atalarından ayrıldıktan sonra yavaşlatmış olabilir. Çünkü insanların yetişkinleri ve yavruları, diğer kuzenlerimizin yavrularına çok fazlasıyla benzemektedir; ancak onların yetişkin hallerine pek benzemeyiz. Bu da akla, evrimsel süreçte gelişim farklılıklarına dayalı bir türleşmeyi konu edinen heterokroniyi akla getirmektedir. Yani bizlerin yetişkinleri, yavru hallerimizin daha büyük bir kopyası gibidir. Kuzen maymunlarda gördüğümüz büyük farklılaşmayı gelişim sırasında yaşamayız. Yani bizlerin gelişimi yavaşlamıştır; sadece fiziksel boyut olarak irileşiriz ve bir miktar farklılaşırız. Dolayısıyla kızlık zarı gibi diğer maymunlarda yetişkinliğe geçişte yok olan yapılar, bizde yetişkin halde de korunur. Bu, kızlık zarının akla en yatkın açıklamalarından birisidir ve insan neotenisinin diğer birçok veriyle desteklendiği düşünülürse, bu konu da neoteniye destek oluyor denebilir.

İnsanların yetişkinleri de, yavruları da diğer maymunların yavrularına daha fazla benzer. Diğer maymun türlerinde yetişkinliğe geçildikçe fiziksel özellikler ciddi anlamda değişir; ancak insanda, göreceli olarak bu çok daha azdır. Dolayısıyla insan evriminde heterokroni denen bir evrimsel adaptasyon yaşanmış olabilir: bizlerin genlerinde, gelişimimizi yavaşlatan bir mutasyon meydana gelmiş olabilir ve bu sebeple yetişkin insanlar, yavru insanların sadece büyük birer kopyası gibi gözükürler, diğer maymunlarda olana kıyasla çok fazla fiziksel değişim yaşamazlar.


Fakat tek bir teoriye saplanıp kalmamak ve daha geniş bir bakış açısı sunabilmek için diğer olasılıklara da değinmek istiyoruz:


Kızlık Zarının Evrimine Yönelik Diğer Hipotezler

Yalnız daha fazla ilerlemeden önce burada hatırlanması gereken bir nokta, bu hipotezlerin kesinlikle mutlak yargılar olmaması (zaten "hipotez" tanımı budur) ve gerçeğin, bu hipotezlerden farklı bir şekilde ortaya çıkabileceğidir. Bu sonuca, yazının en sonunda bir kere daha varacağız.

Konuyla ilgili ilk hipotez, Cinsel Seçilim açısından gelmektedir. Pek çok toplumda, erkekler dişileri evlilik manasında seçerken bakireliğe (kızlık zarının yırtılmamış olma durumu) önem vermektedirler. Bu sebeple, bazı bilim insanları, kızlık zarı yırtılmış (daha önceden cinsel ilişkiye girmiş) dişilerin seçilim karşısında dezavantajlı konuma düştüğünü ve bu özelliklerinden ötürü seçilemediklerini düşünmektedirler. Avusturalya'da yaşayan Yungar kabilesinde, kızlık zarı delinmiş olan dişilerin aç bırakıldığı, işkence edildiği ve öldürüldüğü bilinmektedir. Pek çok modern veya en azından diğer ülkelerle ilişkisi olan toplumlarda da (Yungar kabilesinin dış dünyayla ilişkisi yoktur), benzer "ilkel"  uygulamalar (buradaki anlamı, insan zekasına ve yaşam standartlarına uygun olmayan uygulamalardır) bulunmaktadır. Bunun, kızlık zarının evrimi açısından anlamı şudur: Kızlık zarı, bir şekilde evrimleştikten sonra (buna az sonra değineceğiz), erkekler tarafından güçlü bir seçim aracı haline getirildiği için, zarın varlığı gitgide insan popülasyonlarında sabitlenmiştir. Cinsel Seçilim de, bu durumun açıklayıcısıdır. Ancak elbette bu açıklama, ilk olarak nasıl evrimleştiğini ortaya koymamaktadır.

Benzer şekilde, insanlığın ilkin dönemlerinde (günümüzden 300.000 yıl öncesinde ve daha da eskilerde) neden erkeklerin kızlık zarına önem verdiği de bilinmemektedir. Sosyolojik ve antropolojik olarak incelendiğinde, evrimimizin ilk basamaklarında insan toplumlarında dişilerin yuvada kalıp yavruların bakımıyla üstlendiği, erkeklerinse risk alarak avlanmaya gittikleri bilinmektedir. Bu süreçte erkekler evlerine geri dönemeyebilmekte veya tamamen farklı kabilelere ulaşabilmektelerdi. Bu sebeple bir erkeğin vahşi doğa şartlarında birden fazla dişiyle aile kurmak zorunda kalabildikleri de düşünülebilir. Bu süreç içerisinde de erkekler, dişilere güvenemedikleri için bu zar yapısına fazladan önem vererek, dişilerini "daha önce bir diğer erkekle beraber olmamış" olacak şekilde seçmiş olabilirler. Tabii bu eğilimi doğrulamanın tarihsel bir yolu bulunmamaktadır; ancak günümüzdeki ilkel (burada "gerici" anlamıyla kullanılmıştır) zihniyetlere bakarak, atalarımızın vahşi zamanlardan kalma eğilimlerini halen taşıyan, birden fazla dişiyle birlikte olmak isteyip de nihai eşini belirleyeceği zaman kızlık zarını ön plana çıkaran erkek profillerinden geçmişimizi tanımamız mümkün olabilir. Bu görüşe karşı çıkan bazı diğer bilim insanlarıysa, insanlarda (ve diğer birçok hayvanda) cinsiyetler arası ilişkilerin "ilkler" üzerine kurulmadığını, tam tersine cinsiyetler arası ilişkilerde "deneyim"in daha ön planda olabileceğini ileri sürmektedirler. Dolayısıyla kızlık zarının aslında bir dezavantaj bile olabileceği (çünkü "cinsel deneyimsizliği" göstermektedir), insanlarda bu yapının bulunmasının arkasında tamamen farklı bir neden aranması gerektiğini ileri sürmektedirler. Bir grup bilim insanıysa, bu yapının cinsel seçilim ile doğrudan bir alakası olmadığını, genetik sürüklenme yoluyla önemsiz bir yapı olarak günümüze "sürüklendiği"ni ve biyolojik hiçbir anlam taşımak zorunda olmadığını düşünmektedirler. Dolayısıyla yüklediğimiz kültürel anlamların biyolojik bir temelinin hiç bulunmaması da gayet muhtemeldir.

Antik insanların yaşamını gösteren bir çizim...


Bir diğer hipoteze göre, insanlara giden kolun eski atalarının oldukça sucul bir hayatı olması ve kızlık zarının görevinin, foklardaki kulak zarları gibi, suda bulunabilecek kirlilikten kaynaklı hastalıkların önüne geçebilmek olmasıdır. Bu hipotez, bu zarın neden tam bir koruma sağlamadığını sorgulamak konusunda yetersizdir. Hipotezi ileri süren bilim insanları, bunun artık kullanılmayan, körelmiş bir organ olmasıyla açıklamaktadırlar. Ayrıca bu hipotezin en güçlü dayanaklarından biri, diğer deniz memelilerinde de zar yapısının keşfedilmiş olmasıdır. Yine de hipotez, çok güçlü bir iddia olarak sayılmamaktadır, çünkü suya bağımlı yaşamın insan evrimine nasıl etki ettiği tam olarak bilinememektedir ve Sucul Maymun Teorisi olarak bilinen insanın sucul kökenli bir türden evrimleştiğine yönelik teori büyük oranda çürütülmüştür.

Bir diğer hipotez, kızlık zarının spermleri içeride tutmasından ötürü ilk seferdeki üreme şansını arttırmak amacıyla evrimleştiğini ileri sürer. Bu zorlama iddia da, kızlık zarının cinsel birleşme tarafından spermleri içeride tutamayacak kadar yırtılmasından ötürü geçersiz bir hipotez olarak görülmektedir. Öte yandan orgazm kasılmalarının evrimsel nedeni olan spermlerin üreme organı etrafındaki kasların sert bir biçimde kasılarak döl yatağına ilerlemesini kolaylaştırma etkisi dahil edildiğinde, zarın da spermleri içeride tutmak ile ilgili bir görevi olabileceği düşünülebilir. Bu konuda daha fazla veriye ihtiyacımız olduğu bir gerçektir.


Bugüne Kadar Geliştirilen En Güçlü Açıklamalardan Biri...

Şimdiye kadar ortaya atılan en güçlü hipotezlerden biri ise şöyledir: Bu yapı, insan iki ayak üzerine kalkmadan, maymunlarla olan ortak atamızdan ayrılmamızdan hemen sonra evrimleşmiş, en azından önem kazanmış olabilir. Evrimleşme sebebi olarak zaten genlerimizde bulunan ancak maymunlarda kapalı olan bir genin yeniden aktive olması gösterilebilir (yukarıda saydığımız türlerde de bulunmasından ötürü kızlık zarının evrimsel geçmişinin çok daha gerilere uzanıyor olabileceğini hatırlayınız). Daha sonra insansı atalarımız iki ayak üzerine kalkmıştır ve bu sebeple gebelik süresi de kısalmıştır. Normalde diğer bazı canlılarda doğumdan önce apoptosis mekanizmasıyla yok edilen bu yapı, gebeliğin kısalmasıyla birlikte göreceli olarak prematüre (tam olarak gelişmemiş) bebeklerin doğması sonucu, doğum sonrasına taşmıştır. Yani normalde 12-14 ay ana karnında durması gereken yavrular, gebeliğin kısalmasıyla 9 ay kadar kalmaya başlamıştır ve genellikle gebeliğin son aylarında yok edilen kızlık zarı, bu yeni evrim sonucunda (iki ayak üzerine kalkmak ve gebeliğin kısalması) yok edilemeden kalmıştır. Daha sonradan Cinsel Seçilim sayesinde korunan bu yapı, ileri yaşlara kadar kalmaya meyilli hale gelmiştir.

Bu hipotez, bir diğer bulguyla desteklenmektedir: Eski insanlarda, vajinal kanalın diğer maymunlarda olduğu kadar aktif olarak temizlenememesi (maymunlar sürekli olarak dillerini kullanarak vajinalarını temizlerler), vajinal enfeksiyona bağlı ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple, kızlık zarı gibi dolaylı olarak vajinal kanalı koruyan yapılar, Doğal Seçilim tarafından da desteklenmektedir. Kızlık zarının varlığının, enfeksiyon oranını azalttığı ve dişilere üreme avantajı sağladığı düşünülmektedir. Özellikle günümüzde meydana gelen yüksek vajinal enfeksiyonu oranlarına bakılırsa, kızlık zarı gibi yapılar az etkili olsalar dahi seçilimle desteklenebilmektedirler. Bu hipotezin desteklenmesinin en önemli yolu, kızlık zarı yırtılmış olanlar ile yırtılmamış olanlar arasında yapılacak bir enfeksiyon kapma oranı araştırmasıdır.

Enfeksiyona karşı savunmayı destekleyen bir diğer bulgu da, sıcak iklimlerde bulunan canlıların üzerlerini örtme gibi bir zorunlulukları olmamasıdır. Dolayısıyla bu canlılar, çıplak yaşarlar ve bu sebeple de enfeksiyonlara daha açık bir halde olabilirler. İnsan da, Afrika gibi sıcak bir iklimde evrimleşmiş bir canlı olarak, kızlık zarının enfeksiyonlara karşı koruyucu bir yapısı olduğu düşünülebilir.

Bu konuda bir diğer hipotez de, Desmond Morris'in ünlü kitabı "Çıplak Maymun" isimli kitabında ileri sürülmektedir. Morris, bu kitabında insanlarda kızlık zarının varlığının erginliğe kadar sürmesinin sebebini, sosyal davranışlara bağlamaktadır. İnsan türünde dişi-erkek ilişkileri pek çok hayvanınkinden çok daha önemlidir. Morris'e göre, genç erkekler uzun vadeli bağlılık duymadan cinsel birleşmeye yatkındırlar. Dişiler ise bu birleşme sonucunda kendilerini hamile ve kendilerine ebeveynlikte yardımcı olacak bir eş bulunmayan bir halde bulabilmektedirler. İşte bu sebeple, bu kısmi bariyer (kızlık zarı), insanın sosyobiyolojik evriminde önem arz etmektedir. Dişilerin ve dolaylı yoldan toplumların kızlık zarına önem vermesi, toplumu düzenleyici bir hal almış ve dişilerin uzun vadeli bağlılıkları olan erkeklerle birlikte olmalarını ve dolayısıyla soyun devamlılığının sağlandığı ileri sürülmektedir.


Sonuç

Bu ilginç ve farklı hipotezlerin her biri üzerinde durmaya değerdir. Biz, Evrim Ağacı olarak her zaman olduğu gibi tek bir cevaba kilitlenmektense, her birinin toplam etkisini hesaba katmaktan yanayız. Yani bu hipotezlerin sadece birinin doğru olmasındansa, her birinin bir miktar etkisi olduğunu düşünmek, daha fazla hipotez ileri sürmek açısından fayda arz etmektedir.

Kızlık zarı, bizim toplumumuzda da son derece önem arz eden bir mevzudur. Buna, elbette ki kimse karışamaz. Ancak bilinmesi gereken bilimsel bir olgu vardır: Kızlık zarı, biyolojik olarak çok ciddi bir anlam ifade etmez, hatta neredeyse hiçbir anlamı olmadığını iddia etmek bile aşırıya kaçmak olmayacaktır. Bu sebeple, insanları insanlıktan çıkaracak bazı davranışlara meylettirmesi, anlamsızlık ve cahillikten ileri gelmektedir. Yukarıdaki hipotezlerde de görüldüğü gibi, kızlık zarı bazı sosyokültürel ilişkilerde anlam taşıyor olsa bile, belirli zeka düzeyine, kültüre ve eğitime sahip bireylerde bu tip basit biyolojik olguların, hayati sosyal ilişkileri etkilemesine izin verilmemelidir. En nihayetinde biz, insanın zeka konusunda en gelişmiş hayvan olduğunu biliyor ve kabul ediyoruz. Bu sebeple, insanın sahip olduğu davranışların ve sosyal ilişkilerin de, bu zekaya paralel karmaşıklıkta ve gelişmişlikte olduğunu beklemek gerekmektedir.

Kısaca kızlık zarının fizyolojik (herhangi bir salgısı bulunmaz, bir sistemde yer almaz, vs.) bir önemi olmamakla birlikte, ilkel insan toplumlarında enfeksiyonlara karşı az da olsa bir koruyucu yapısı olduğu düşünülmektedir. Günümüz modern toplumunda ve son 70.000 yıllık insan evriminde insanın artık zekasının oldukça ilerlemesine rağmen kızlık zarının halen körelmemiş olmasının sebebi ise, Cinsel Seçilim'in etkisi olabilir. Belki de, hiçbir seçilimin doğrudan bir etkisi yoktur ve bugün daha genel olarak kabul edilen kanıya uygun bir biçimde, iki ayak üzerine kalkmamızla beraber gelen bir "yan ürün" olarak günümüze kadar taşınmıştır. Ancak bu yapının etkileriyle ilgili araştırmalar halen sürdürülmektedir ve kesin cevaplar, daha ayrıntılı araştırmalardan sonra verilebilecektir.

Saygılarımızla.

 Kaynak:
http://www.evrimagaci.org
****************************************

KIZLIK ZARI

Kızlık zarı, halk arasında bekaret zarı olarak da adlandırılır, genç kızlarda cinsel organın girişini engelleyen 2-3 cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir dokudur. Farklı çeşitli şekiller alabilen bu zar genellikle vajina girişinde hilal şeklinde ve ince kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı, isminden de anlaşıldığı gibi zar şeklinde düşünülse de aslında bir zar değildir. Hamileliğin 7 ve 12 ‘inci haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ancak ayrılma sonucunda ortada kalan ince dokuya kızlık zarı adı verilir. Anatomik olarak bilinen hiçbir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarı neden vardır sorusunun cevabı tıp biliminde bazı profesörler tarafından koruyucu olarak belirtilir fakat bunu daha çok ilk olma, ilk sahip göstergesi olarak tanınmaktadır.
Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya laserasyona uğrar ve kanar. Bu sebepten pek çok toplumda kızlık zarının kanaması ile bekaret arasında bağ kurulur. Kızlık zarının hasara uğramış olması kadında bekaret bozulması sebebi olarak görülür. Ancak kadınlarda ve ergenlik sonrası kızlarda kızlık zarını inceleyerek bekarete veya daha önce cinsel ilişki yaşamadığına dair bir sonuca varmak mümkün değildir, her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan da doğabilmektedir. Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir. Yapılan araştırmalara göre genç kızların %50'lik bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır. Kızlık zarı, günümüzde sadece ülkemizde değil ;çoğu dünya ülkelerinde de genç kızların korkulu rüyası ve kadınların üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biridir.

Kızlık Zarı Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarının ilk ilişki dışında yırtılmasının birçok sebebi olabilir hatta doğuştan kızlık zarı olmadığı da görülebilir fakat yüzde olarak hiçbir istatistik veri bilinmemektedir ve nadir rastlanan bir durumdur. Kızlık zarının bozulmasına çocukluk dönemindeki bilinçsiz hareketler, özellikle jimnastik hareketi yapan bacağını yere sıfır olarak açabilen kızlardaki risk yüksektir. Bazen de ata veya bisiklete binmek gibi sebepler yüzünden kızlık zarının yırtıldığına sıkça rastlanmıştır.

Kızlık Zarı Şekilleri - Türleri

Kızlık zarı şekilleri arasında aşağıdaki türler gibi farklılıklar vardır ve kızlık zarının şekli her genç kızda değişkendir.
Bütün genç kızlarda kızlık zarının şekli değişik ve ortasındaki delik de değişik boyut ve yapıdadır. İlk cinsel ilişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin boyutuna ve bu yapının esneyip esnememesine göre değişir. En sık karşılaşılan kızlık zarı türlerini aşağıda bulabilirsiniz:
Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymen)
Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymenGenç kızlarda en çok görülen türlerden biri olan annüler kızlık zarıdır. Genç kızların % 82,5’inde bu türle karşılaşılmaktadır. Annüler kızlık zarı halka şeklinde yuvarlak olup vagina girişinde yuvarlak şekildedir. Normal kızlık zarı türüdür. Bazen bulunan yuvarlak yapısı geniş olması durumunda yırtılırken kanlanma oranı fazla olmaz veya esnek olduğunda kanama olmaması normaldir Böyle durumlarda kanamalıydı, niye kanamadı, acaba bakire değil miyim?, bekaret yok mu? Endişesi duyulmaktadır. (fakat yırtılan kızlık zarında kanamanın olması istatiksel olaran %50 kanar veya kanamaz şeklindedir.)
İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)
İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu ; nadir olarak görülen kızlık zarı çeşididir. Kapalı olan kızlık zarı ilerleyen yaşlarda önemli tıbbi sorunlar doğurabilmektedir. Reglinin (adetin) olması ile kan dışarı çıkamayacağı için iç vajinal bölgelerde her ay regli (adet) kanı birikir. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olur. 15 yaşına gelmiş genç kızların, kızlık zarı kontrolü yapılmalıdır. Eğer imperfore kızlık zarı durumunda ise küçük bir ameliyat ile kızlık zarı alınması gerekir bu işlem sonunda durumu anlatan rapor "bekaret raporu" verilir. Uyuşturularak yapılan operasyonda ise acı duyulmaz.
Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen);
Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen)Septalı kızlık zarı da çok karşılaşılan bir durum değildir, kızlık zarının ortasında bir köprü görüntüsü görünümdedir. İlk ilişkide aşırı ağrı ve kanama ile doktora başvurmalar gözlenmiştir bu gibi durumlarda da istenilirse ufak bir ameliyat ile ağrısız bir şekilde kızlık zarı aldırılabilir.
Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)
Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)En nadir gözlenen tür Kribriform kızlık zarı türüdür. Bir süzgeç veya dantel görüntüsündedir, bu gibi durumlarda ise ilk ilişki sırasında kızlık zarı genellikle zor yırtılır veya yırtılmaz sonuç olarak ta cerrahi müdahale gerektirir.
Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)
Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)Yarım daire şeklinde görünen kızlık zarı türüdür, bir tarafı kalın ve geniştir. İlk ilişkide yırtılma zor olabilir hekimlere ilişkiye girememe şikayeti ile baş vurulur. Bu gibi durumlarda da kızlık zarı yırtılması zor gerçekleştiğinden doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Yırtılmış Kızlık Zarı (Corrupt hymen)
Yırtılmış Kızlık Zarı (Corrupt hymen)Yırtılan kızlık zarı sadece hekim muayenesinde değerlendirilebilir örnek teşkil etmesi için, resimde beyaz ok işaretleriyle yırtık alanlar gösterilmiştir. Normal bir kişi bu durumu gözleyemez, hekimler ise 7 gün içerisinde bozulmuş olan kızlık zarının ortalama kaç gün içinde yırtıldığı bilgisini tahmini olarak belirleyebilir.
Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymen)
Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymenİlk ilişki veya sonraki ilişkilerde yırtılmayan ve esnek olan kızlık zarı türüdür, bu kızlık zarı türünde ortadaki açık olan alan normalden daha geniş ve esnek yapıya sahiptir. İlk ilişki sırasında zarar görmeyip cinsel organın girmesi ile kanama olmayan bir durumdur. Fakat bekaret endişesi duyan kişi doktor muayenesi ile bu duruma açıklık verebilir. Nasıl ki iklim ve yerleşimlere göre insanların fiziksel özellikleri farklı ise (örnek: lazların burun tipi gibi) kişiden kişiye de bu kızlık zarı türleri gelişmektedir esnek kızlık zarı oranı da küçümsenmeyecek bir oran olup yüzde olarak bilinmemektedir.

 Kaynak:
http://drbirdaltosyalicetinol.com/tr
****************************************
Kızlık Zarı (Hymen) ve Tamiri (Hymenoplasti) Hakkında Herşey
Kızlık zarı nedir?
Öncelikle kızlık zarının mitolojik geçmişi, anatomisi ve yapısal özelliklerine değinilecektir. Kızlık zarına latincede hymen denir. Okunuşu ise himen’dir. Birçok farklı sebeple yırtılabilen bu zar kızlık zarı dikimi operasyonu ile eski anatomik ve fonksiyonel özelliğine getirilebilmektedir. Eski yunanlılar düğün günü gelin alınırken hymenaous adı verilen şarkılar söylerlerdi. Hymen kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi olarakta bilinir. Hymenaous, Dionysus ve Afrodit’in oğlu olup evlilik ve düğün tanrısıdır. Zifaf gecesi,  kızlık zarı bu tanrıya adanmış ve bu zarın adına HYMEN denilmiştir. Bu mitolojik tanrı elinde meşalesi olan kanatlı bir görünümdedir. Kızlık zarı vajina (döl yolu) gişinin  yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan mukoza yapısında, 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımıdır. Adından dolayı zar sanılsada aslında yapısı gerşek bir zar değildir. Anne karnında embriyonun dış genital organ gelişimi 7-12. haftalar arasında olur. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken , kız bebekte genital duvarlar ayrışarak dış dudakları (labia major) ve iç dudakları (labia minor) oluşturur. Hymen yani kızlık zarı ise bu ayrılma sonucunda arada kalan ince mukozal dokudur. 1/1000 oranında kızlık zarı olmaması ihtimali vardır.
Kızlık Zarı Resim 1Kızlık zarının yapısı nasıldır?
Kızlık zarı, zar diye tabir edilsede aslında gerçek bir zar yapısı özelliği göstermez. Ağız içi dokusuna benzer, mukoza yapısındadır. Yerleşimi vajina girişindedir, ince kılcal damarlar içerdiğinden dolayı bekaret zarı yırtıldığında çok kanamaz. Bir çok genç kız ve erkek kızlık zarını vajinanın içinde derinlerde zanneder ve tam bir ilişki olmadan kızlık zarının bozulmayacağını düşünür. Aksine kızlık zarı yüzeyel yada sürtünme ile olan ilişkilerde bile bozulabilir. Kızlık zarı tamamen vajina girişini kapatmaz. Adet kanamasının dışarıya akmasını sağlayan delik şeklinde bir açıklık bulundurur. Her genç kızda bu açıklığın yeri, şekli ve büyüklüğü farklıdır. Kızlık zarındaki açıklığın şekline göre, kızlık zarı çeşitlere ve tiplere ayrılır. Kızlık zarı yenileme işlemi öncesi bu farklı şekil ve tipteki kızlık zarları operasyonu bazen kolaylaştırabilmektedir. Örneğin bazen septalı bir kızlık zarı yırtılınca kızlık zarının tamiri hem daha kolay olabilmekte hemde görünümü eskiye yakın elde olunabilmektedir.
Kızlık zarının görevi nedir?
Kızlık zarının bilinen bir görevi yoktur. Fakat vücudumuzda olan her organın bir görevi olduğu düşünülürse kızlık zarının da neden olabileceğine yönelik bazı teoriler ortaya atılmıştır. En fazla kabul göreni ise iç genital organları enfeksiyondan korumak için oluşan bir bariyer olabilir düşüncesidir. Fakat bekaret zarının açıklığının olması bu teoriyi desteklememektedir.
Kızlık zarı aslında toplumumuzda sosyolojik bir olgudur. Kızlık zarının bozulmamış (intakt) olması bir bayanın cinsel ilişkiye girmediğini düşündürür. Adli tıpta da tecavüz, cinsel istismar ve şiddete uğrayan veya şüphelenilen kişilerin değerlendirilmesinde kızlık zarı muayenesinden faydalanılır.
Kızlık zarının çeşitleri nelerdir?
Kızlık zarı dikimi için bozulmadan önceki kızlık zarı tipinin aslında çok bir önemi yoktur. Sadece kişide esnek kızlık zarı varsa ve yırtılma milimetrik düzeyde ise o zaman kızlık zarı onarımı gerekmeyebilir. Ancak esnek kızlık zarı olanlarda kanama sağlanamaz ise kızlık zarı tamiri isteyebilmektedirler. Kızlık zarının ortasındaki deliğin şekline, yapısına ve yerleşim yerine göre farklı kızlık zarı çeşitleri vardır. En sık görülen kızlık zarı tipi annüler hymendir. 1000 de bir oranında kızda bekaret zarı görülmeyebilir. 2000 de bir oranında kızlık zarının ortasındaki açıklık olmayıp, kızlık zarı tamamen kapalı olabilir. Kızlık zarının çeşitleri şu başlıklar altında toplayabiliriz;
Kızlık Zarı Resim 2Anüler hymen (yuvarlak halkalı kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yuvarlaktır. Bu deliğin büyüklüğü herkeste farklıdır. Çok küçük olabileceği gibi çok genişte olabilir. En sık görülen kızlık zarı şekli bu olup, %80-90 oranında bulunur.
Septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki deliği ikiye bölen, kızlık zarının yapısı gibi bir doku parçası mevcuttur. Oldukça nadir görülür ( %1-5).
Kresentrik hymen (yarımay şeklinde kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yarımay şeklindedir. Deliğin üst kısmındaki zar alta göre daha incedir yada hiç olmayabilir. Bu zar yapısı genç kızlar arasında %5-20 arasında görülür. Kresentrik hymeni olanlarda ilk ilişki sırasında genellikle kızlık zarı yırtılmaz.
Kribriform hymen (çok delikli, kalburumsu kızlık zarı): Kızlık zarının ortasında çok sayıda irili ufaklı delik vardır. Görünümünden dolayı kalburumsu kızlık zarı da denir. Oldukça nadir görülüp %1 civarındadır.
İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yoktur. Vajenin (döl yolu) dışarıya bağlantısı olmaz. Deliksiz kızlık zarı olan bir genç kız genellikle ilk adet dönemi zamanlarında olan karın ağrısı ile başvurur. Adet kanı dışarı boşalamadığı için adet gördüğünü anlamaz ve vajende biriken kan ağrı yapar. Yapılan basit bir muayene ile anlaşılabilir. Küçük bir cerrahi müdahale ile kızlık zarı bir miktar açılır ve biriken kan boşaltılır. Yaklaşık 2000 genç kızdan birinde görülür.
Multipar hymen (doğum yapmışlarda bulunan kızlık zarı): Normal doğum sırasında kızlık zarının kalan parçalarıda gerilmeye bağlı yırtılır. Kalan kısımlara karinkül (hymen parçaları) adı verilir.
Mikroperfore Hymen (küçük delikli kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik oldukça küçüktür. Küçük olmasından dolayı bu bayanların adetleri genellikle ağrılı olur, ilk ilişkilerinde zorluk yaşayabilirler. Cerrahi müdahale gerekebilir.
Dentiküler hymen : Kızlık zarının kenarları girintili çıkıntılıdır. Bu kızlık zarı çeşiti son derece nadir görülür.
Fimbrial hymen: Kızlık zarının ortasındaki açıklık fimbriaya benzer. Fimbria fallop tüplerinin son kısımlarıdır.
Kızlık zarı dışarıdan görülür mü?
Bir genç kız kendi kendine bakarak kızlık zarını göremez ve değerlendirilemez. Kızlık zarı vajina girişinin  1-2 cm içerisinde bulunur. Normal de iç ve dış dudaklar birbirine bitişik bulunur ve kızlık zarını görmek için bunları aralamak gerekir. Kızlık zarı muayenesi ve değerlendirilmesi ancak kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Kızlık zarı yırtılması nedir ve nasıl olur?
Kızlık zarı vajina (döl yolu) girişinin yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan mukozal bir doku katlantısıdır. Kızlık zarının değişik bölgelerinden vajen duvarına doğru olan zedelenmelere kızlık zarı yırtılması denir. Yırtıldığında ve bozulduğunda farklı birkaç yöntem kullanılarak lokal yada sedatif anestezi altında kızlık zarı diktirme yapılabilir. Kızlık zarı zedelenmesi bir yerden olabileceği gibi birçok yerden de olabilir. Yırtığı tarif ederken saat yönüne göre adlandırılır. En sık kızlık zarı yırtılması saat 6 hizasından olur, bunu saat 3 ve saat 9 hizası takip eder. Kızlık zarı dikme işlemi için yırtık yönünün çok ta bir özelliği yoktur. Kızlık zarı yırtılması genellikle ilk ilişkide olmasına rağmen bazen vajen içine yabancı cisim sokulması nedeniyle de olabilir. Mastürbasyon yaparken parmağın vajene ilerletilmesi de bekaret zarının yırtılmasına neden olabilir. Bazen çocukluk veya genç kızlık döneminde mecburi yapılan vajinal müdahaleler de kızlık zarının yırtılmasına neden olur. Genital bölgeyi etkileyen travma ve kazalar da yırtılmalara neden olabilir.
Kızlık zarı yırtılırken kanama değişen miktarlarda olur. Oluşan yırtık kızlık zarının kanlanması az olan yerinden olursa kanama az olur. Kızlık zarının kalın, etli ve çok kanlanan yerinden olursa daha fazla kanama olur. Bazen kızlık zarı esnek olduğu için yırtılma olmayıp kanama olmayabilir. Bu duruma ‘esnek kızlık zarı’ denir. Esnek kızlık zarı her 10 genç kızdan birinde görülür. Kanama olmadığı için genç kızın daha önce ilişkide bulunduğu düşünülebilir ve eşler arasında sorun yaratır. Basit bir muayene ile zarın esnek olduğu anlaşılır.
Kızlık Zarı Resim 4Esnek kızlık zarı nedir?
Bazı genç kızlarda ilk ilişkiye rağmen kanama olmaz. Kanamanın olmaması bazı problemlere neden olabilir. Bu kişilere kanamanın sağlanabilmesi için isterlerse kızlık zarı diktirme işlemi yapılabilir. Bu çiftler doktora başvurduklarında kızlık zarının esnek olduğu ve bu nedenle kanamamış olabileceği söylenir. Her 10 genç kızdan birinde kızlık zarı esnektir ve ilişki sırasında kızlık zarı yırtılmaz ve kanamaz. Esnek kızlık zarı ancak doğum sırasında yırtılacaktır.
Kızlık zarında doğal çentik nedir?
Kızlık zarının serbest düz kenarında kendiliğinden oluşmuş çentik görülebilir. Bu durum muayene sırasında fark edilir ve adli tabiplik açısından önemlidir.
Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?
Kızlık zarı vajina girişinde kolayca yırtılan, kan damarlarından zengin bir yapıya sahiptir. İlk ilişkide kızlık zarında kanama olup olmaması kızlık zarının yapısına, yeterli kayganlığın olmasına, penisin büyüklüğüne bağlıdır. Bütün ilk ilişkilerde kanama olacak diye bir kural yoktur. Esnek yada elastik bekaret zarı olan kadınlarda kanama görülmez. Bu bayanlara dikim yapılarak ilişki sonrası kanama sağlanabilir. Ayrıca bazen yırtılma damarlanmanın az olduğu bölgeden olabilir ve kanama olmaz. Kızlık zarının ortasındaki delik çok geniş olduğunda da kanama görülmez. Bu duruma  kızlık zarı duhule ‘geçişe’ müsait denir. Tüm bu ihtimaller biraraya geldiğinde kızlık zarının ilk ilk ilişkide kanama oranı neredeyse %50′dir. Yani ilk ilişkilerin neredeyse yarısında kızlık zarı kanaması olmaz. İstenirse kanamanın sağlanması amacı ile kızlık zarı onarımı yapılabilir.
İlk gece kanaması (coit yırtığı) nedir?
Bazen ilk gecede kadın kendini çok kasarsa ve erkekte aceleci olursa kızlık zarından vajina duvarına uzanan kanamalar olur. Normal ilk gece kanaması 30-45 dk içinde duran yoğun olmayan kanamalardır. Coit yırtığı olduğunda bekleme ile kanama durmaz, yoğun olarak devam eder. Bu durumda doktora başvurmak gerekir. Kanamaların bir kısmı kendi kendine durabilsede bir kısmına da dikiş atmak gerekir.
Kızlık zarı kanaması ne kadardır?
Kızlık zarı kanamasının miktarı pembemsi lekelenmeden yoğun kırmızı kanamaya kadar bir değişkenlik gösterir. Genellikle bir kaç damla kırmızı kanama gelir. Bir kaç gün lekelenme şeklinde devam edebilir. Bekaret zarı kanaması vücuttaki diğer kanamalardan farklı değildir.
Kızlık zarı kanamasının rengi nasıldır?
Kızlık zarı kanamasının rengi açık pembemsi lekelenmeden yoğun kırmızı renge kadar değişebilir. Genellikle kırmızı renkli birkaç damla kan şeklindedir. Eğer kişide kronik akciğer hastalığı yada kan hastalıkları mevcut ise koyu kırmızı renkte olabilir.
Kızlık zarı yırtılırken ağrır mı?
İlk cinsel ilişkide genellikle kadınların çoğunda kızlık zarı yırtılınca ağrı olmaz. Kadının cinsel ilişkide kendini çok kasması, kızlık zarının kalın olması ve kızlık zarının ortasındaki deliğin küçük olması ağrı duyulmasına neden olabilir. Tabiki kadının ağrıya karşı olan algısı da önemlidir.
Kızlık zarı yırtıldıktan sonra denize havuza girilebilir mi?
Kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanama çok değilse denize girilebilir. İlk 7 gün içinde havuza girmemekte fayda vardır.
İlk ilişkide (ilk gecede) dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İlk gece bir çift için çok önemlidir ve hep hatırlanır. Bu özel geceyi güzel olarak hatırlamak için yapılması gerekenler vardır. Öncelikli olarak kadının rahat ve gevşemiş olması, kaygı ve korkulardan uzak olması gerekir. Burada erkeğe iş düşer. İlk ilişkide erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak tavırlı olması önemlidir. Vajenin yeterli ıslanmasını sağlamak için ön sevişme uzun tutulmalıdır, gerektiğinde eczanelerde ve birçok markette de bulunabilen reçetesiz satılan vajina için kayganlaştırıcılar kullanılmalıdır.
Hymenektomi (kızlık zarının açılması) nedir?
Kızlık zarının kalın olması yada kızlık zarının kapalı olması ilk ilişkinin ağrılı olmasına yada hiç olamamasına neden olabilir. Bazı geç kızlarda da kızlık zarının ortasındaki delik çok küçük yada hiç yoktur. Kızlık zarı kapalı olan bu kadınlarda kızlık zarı cerrahi olarak hymenektomi işlemi ile açılır. Bu bayanlar eğer daha sonra isterlerse kızlık zarı dikme işlemini yaptırabilirler.
Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?
Bozulan, yırtılan kızlık zarı kendi kendine iyileşmez. Yırtık olan uçlar bir hafta sonra kapanır ve tekrar eski haline gelmez. Sonraki ilişkide yırtık olan yerden kanama olmaz. Bazen küçük oluşan bir yırtıktan kanama olabilir. Kızlık zarı tam olarak bozulmamıştır, bir sonraki ilişkide kanama olacaktır. Bozulan bir kızlık zarına önce bekaret muayenesi yapılarak gerekiyorsa kızlık zarı diktirme için karar verilebilir.
Kızlık zarı sürtünmeyle bozulur mu? yada yırtılır mı?
Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Yırtılabilmesi için içeriye parmak, penis, yabancı cisim girmesi gerekir. Sürtünme sırasında bazen kan gelebilir. Oluşan kanama sürtünmeye bağlı kızlık zarının dışında sıyrıkların oluşması olabilir. Kadın doğum hekimi tarafından kızlık zarının muayenesi ile kanamanın nedeni anlaşılabilir.
Mastürbasyon kızlık zarını bozar mı?
Mastürbasyon sırasında vajenin içine giriş yapılmazsa kızlık zarı bozulmaz. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın istemeden kızlık zarını bozabilir. Mastürbasyon sırasında parmağın vajene doğru ilerletilmesi kızlık zarının yırtılmasına ve zedelenmesine yol açabilir. Bu nedenle mastürbasyonun kızlık zarını yırtabileceği bilinmelidir. Ancak esnek kızlık zarı bulunanlarda yada kızlık zarı deliği geniş olanlarda kızlık zarı yırtılmaması olasıdır.
Düşmekle kızlık zarı bozulur mu?
Düşmekle kızlık zarı bozulmaz. Düşme sırasında vajene bir şey girerse ancak bozulabilir.
Giyinikken kızlık zarı bozulur mu?
Kızlık zarı yapısal olarak vajina girişinin 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken o bölgeye olan temaslarla bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Giyinikken vajen bölgesine teması olan bazı genç kızların lekelenme şeklinde kanaması olup bu durum onları endişelendirmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmaktır. Muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılacaktır.
Anal ilişki ile (ters ilişki) kızlık zarı bozulur mu?
Anal ilişki ile kızlık zarı bozulmaz. Bu kişilere ek bir işlem gerekmez.
Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?
Genital bölgeye boşalma olduğunda kızlık zarı bozulmadan hamilelik gelişebilir. Kızlık zarı tamamen kapalı değildir, ortasında bir delik vardır. Boşalma sırasında meni yada semen bu delikten geçebilir. Ayrıca spermlerde hareketlidir, spermler mukozada hareket edip kızlık zarını geçerse kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.
Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?
Kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşmuş ise çok ince aletlerle kürtaj yapılabilir. Kürtaj sırasında kızlık zarının bozulmaması kızlık zarının yapısına bağlıdır. Eğer kızlık zarının orasındaki delik geniş ise kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir. Tüm hassasiyete rağmen bazen işlem sırasında kızlık zarı bozulabilir. Bu durumda istenirse kızlık zarı dikim ameliyatı yapılabilmektedir.
Kızlık zarı ve bekaret (bakirelik) ilişkisi nedir?
Bakireliğin kelime anlamı temizlik, saflık, masumluktur. Bakirelik yada bekaret halk arasında saflığın, temizliğin, el değmemişliğin sembolü olduğu için önemlidir. Kadın ve erkeğin eşit olduğu toplumlarda bakirelik önemli değilken erkek egemen toplumlarda kadınların bakireliği önem taşımaktadır. Bir kadının bakireliği de kızlık zarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenden dolayı  birçok toplumda kızlık zarı saflığın temizliğin simgesi olmuştur.  Kızlık zarının hasara uğramış olması bekaretin bozulması, kızlığın bozulması olarak görülmektedir.
Bekaret kontrolü yapılabilir mi?
Bekaret kontrolü kızlık zarının muayenesi ile yapılabilir. Kızlık zarında yırtık yada hasar olmayan bayan bakire olarak kabul edilir. Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır. Kızlık zarı muayenesi basit, acısız ve kısa sürelidir. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz ve muayeneden dolayı kızlık zarına zarar gelmez.
Bekaret raporunu kimler verir?
Bekaret raporu sadece adli tabiplik tarafından verilebilir. Kişinin kendinin rızası yazılı olarak alınır. Eğer 18 yaşından küçükse anne ve babasının yazılı rızası gerekir.
Bakireler kadın doğum muayenesi olabilir mi?
Normal kadın doğum muayenesinde spekülüm denilen alet kullanılır. Bakirelerde bu alet kullanılmaz. Mecbur kalınırsa makattan muayene edilebilir. Genellikle karın muayenesi ve ultrason tercih edilir. Akıntı olması durumunda ince bir çubukla kızlık zarına zarar vermeden kültür alınabilir.
Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?
Kızlık zarı bozulduğunda 7 gün içinde yırtılan kenarlar iyileşir ve sonrasında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Dolayısıyla kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu son 7 gün içinde yada daha öncesinde kızlık zarı yırtılması gelişmişse anlaşılabilir. Kadın kızlık zarı bozulduktan 7 gün ve sonrasında muayene edilirse kızlık zarının bozulma zamanı kesin olarak tahmin edilemez. Kızlık zar dikimi için bekaret zarının ne zaman bozulduğu önem arz etmez.
Önceden kaç kişiyle ilişki ile girildiği belli olur mu?
Yapılan jinekolojik muayene ile bir bayanın kaç kez ilişkiye girdiği anlaşılmaz. Bunu gösteren herhangi bir test yoktur.
Kızlık zarının bozulduğu herhangi bir testle anlaşılır mı?
Kızlık zarının durumu sadece muayene ile belirlenir. Kan testi, idrar testi, Ultrasonografi, röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, MR görüntüleme gibi tetkiklerle kızlık zarının durumu belli olmaz.
KIZLIK ZARI DİKİMİ (hymenoplasti), tamiri hangi durumlarda yapılır?
Vajinismus Resim 1Kızlık zarı toplumumuzda temizliğin, saflığın simgesi olduğu için birçok nedenden dolayı kızlık zarı tamiri yapılması istenmektedir. Genç kızlar daha önce yaşadığı bir ilişkiyi yanlış anlaşılmaktan dolayı anlatamamakta ve kızlık zar dikimi isteyebilmektedir. Bazen evlilik öncesi ilişki yaşayan bir çift, ilk gece kanamasını ailelerine ispatlamak için bu işlemi yaptırmaktadır. Evlilik planı olmayan bir genç kız da ruhsal olarak kendini rahat hissetmek için kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir. İkinci evliliklerini yapan çiftler geçmişin izlerini silmek ve herşeye yeniden başlamak için sembolik olarak kızlık zarı dikimi ve onarımı yaptırmayı düşünebilirler. Uzun süren evliliklerde evliliğe heyecan katmak için ilk gece fantezisi sanıldığından daha sık yapılmaktadır. Bu durum içinde kızlık zarı dikimi talep edilebilmektedir. Tabiki kızlık zarı mastürbasyon, travma, ağır sporlar, bazı cerrahi operasyonlarda da yırtılabilmekte, bu durumu açıklamak zor olabileceğinden kızlık zarı diktirme işlemi düşünülebilmektedir.
Kızlık zarı dikimi nedir ve nasıl yapılır?
Kızlık zarı dikme sonraki ilk ilişkide kanama sağlamak için yapılır. Bekaret zarı dikimi ile dokular eski haline getirilmeye çalışılır. Operasyonda başarı oranı esas olarak kişinin dokularının yapısına bağlıdır. Bunun için dikim yapılan kişiler işlem  sonrasında  mutlaka kontrole çağrılır. Kontrol zamanı kızlık dikimi yapan doktor tarafından size belirtilecektir.
Kızlık zarı dikimi kimlere yapılabilir?
Kızlık zarı dikimi ameliyatı buna ihtiyaç duyan herkese yapılabilir. Kürtaj olmuş hatta doğum yapmış bayanlara dahi bekaret dikimi ve onarımı yapılabilir. İşlem için cinsel ilişki sayısı ve zamanı önemli değildir. İlk ilişkilerinde kanaması olmamış kızlık zarı esnek olan kadınlara da kızlık zarı dikim ve onarımı yapılabilir ve bu kişilerde de kanama sağlanır. Hatta genital estetik düşünen bayanlarda estetik operasyonla birlikte kızlık zarı diktirme işlemini isteyebilirler ve aynı seansta kızlık zarı dikimi yapılabilir.
Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir?
Kızlık zarı dikimi , kalıcı  ve geçici onarım olarak ikiye ayrılır;
Kızlık Zarı Resim 3Kalıcı kızlık zarı dikimi:  Bu yöntemin uygulanması için işlem sonrası 1,5-2 aylık dönemde evlilik yada ilişki planı olmaması gerekir. Kalıcı kızlık zarı dikme ameliyatı işleminde flep tekniği ve daraltma tekniği kullanılmaktadır. Flep tekniğinde kızlık zarının etrafından alınan mukoza parçası ile yeni bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Bu yönteme bazen daraltma tekniği de eklenir. Bu onarımın bir süresi yoktur. İlişki ne zaman olursa o zaman kanama olacaktır. Sonrasında dokuların yanıtını görmek için hasta kontrole çağrılır. Kızlık zarı tamiri sonrası atılan dikişler alınmaz, kendiliğinden erir.
Geçici kızlık zarı dikimi (Acil onarım): Geçici kızlık zarı dikme yönteme genellikle düğün öncesi başvurulmaktadır. Düğünden önce bir hafta içinde işlem yapılabilir ama genellikle 3-4 gün öncesi tercih edilir. Geçici onarımda kızlık zarının uçları gizli olarak birleştirilerek vajina (döl yolu) girişi daraltılacaktır. Cinsel ilişki sırasında penis vajene girerken bu bölgelerden küçük yırtılmalar olur ve kanama meydana gelir. Geçici kızlık zarı dikiminde atılan dikişler kesinlikle karşı partner tarafından hissedilmez ve görülmezler. Geçici kızlık zarı onarımı ameliyatı sonrası dikişler ilişki sonrasında alınmaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden erirler.
Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?
İşlemi yaptıran kişi, eşi yada bir başkası anlamaz. Operasyon sadece bu konuda uzman hekimlerce anlaşılabilir. Kızlık zarı dikimi yapılan kadının ilk ilişkiden sonraki hayatında kızlık zarının dikildiği kadın doğum uzmanınca yapılan muayenede bile anlaşılmaz. Bekaret diktirme işlemi hayatı boyunca karşısına bir daha çıkmaz.
Dikilen kızlık zarı kesin kanar mı?
Bu konuda uzman bir doktor tarafından yapıldığında ve hasta önerilere uyduğunda dikilen kızlık zarı kesin kanar.
Esnek kızlık zarı olanlar da kızlık zarını diktirebilir mi?
Kızlık zarı esnek olanlarda  ilişki sırasında kanama olmayacağından kanama olması için yapılabilir.
Kızlık zarı kendi kendine muayene edilebilir mi?
Kızlık zarı muayenesini kendi kendine yapmak kızlık zarına zarar verebilme ihtimalinden dolayı tehlikelidir. Bu muayeneyi ancak kadın doğum uzmanı yapar ve kızlık zarının bozulup bozulmadığını ancak kadın doğum uzmanı anlar.
Kızlık zarı dikimi videosu izlenmeli mi?
Kızlık zarı dikimi cerrahi bir operasyondur, kızlık zarı diktirme ile ilgili bu tür videolar kişinin kafasını daha da karıştırır ve korkutur. Bu işlemini anlayabilmek için doktorunuzun anlatımı ve önerileri daha önemlidir.
Dikilen kızlık zarı ne kadar dayanır yada ne kadar süre kalır?
Geçici kızlık zarı 1 hafta boyunca, kalıcı kızlık zarı ömür boyu, cinsel ilişkiye girene kadar kalır.
Kızlık zarı diktirenler  nelere dikkat etmelidir?
İşlemden sonra doktorunuzun önerdiği kontrollere mutlaka gitmeniz gerekir. Ayrıca sonrasında doktorunuzun yazdığı ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Operasyon sonrası kalıcı dikim işleminde 2 ay geçici dikim işleminde bir hafta bisiklet ve motosiklete binilmemeli, bacağın çok açılacağı jimnastik gibi sporlar yapılmamalı, denize ve havuza girilmemeli, kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Tuvalette ve banyoda temizlik önden arkaya doğru ılık su kullanarak yapılmalı, sonrasında kuru tutulmalıdır. Doktorunuzun önerdiği pansuman varsa yapılmalıdır. Kızlık zarı dikimi sonrası lekelenme şeklinde kanama olabilir. Kızlık zarı tamiri sonrası daha fazla kanama olursa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.
Kızlık zarı dikimi ne kadar sürede yapılır?
Kalıcı onarım ortalama 15-20 dakikada, geçici onarım ise yaklaşık 10-15 dakikada yapılabilir. Hazırlıklarla beraber 30-40 dakikalık bir sürede işlem biter. Sonrasında 30 dk-1 saat hasta takip edilerek evine gönderilebilir. Kişinin bu operasyon için hastanede kalması gerekmez.
Kızlık zarı dikimi yapılırken ağrı olur mu?
Ameliyat yapılırken lokal anestezi ve sedatif anestezi kullanılır. Lokal anestezide hasta uyumaz ve bilinci yerindedir. Kızlık zarı ve çevresine öncelikli olarak iğnenin hissedilmemesi için uyuşturucu bir krem sürülür sonrasında ince bir iğne ile lokal anestetik ilaç yapılır. Bu bölge tamamı ile uyuşur ve müdahale kolaylıkla yapılabilir. Dikim işlemi için sedatif anestezi yapılacak ise anestezi doktoru tarafından koldan ilaç verilerek sedatif anestezi uygulanır. Hasta uyur, işlem bittikten sonra uyanır, yarım saat sonra normal hayatına devam edebilir. Kalıcı ve geçici kızlık dikimi her iki anestezi yöntemi de uygulanabilir. Her ikisinde de hasta herhangi bir ağrı ve acı duymaz.
Kızlık Zarı Diktirenlerin Yorumları
Yazımızda da ayrıntılı şekilde anlatıldığı üzere kızlık zarı diktirenler çoğunluklada tama yakını hem psikolojik  olarak hemde fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissetmektedir.
Kızlık zarı dikimi fiyatı ne kadar?
Operasyon tercihen bu konuda deneyimli ve tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılmalıdır. Onarım yöntemi farklı teknikler kullanılarak yapıldığından kızlık zarı dikimi fiyatını etkilemektedir. Dolayısı ile kalıcı ve geçici kızlık zarı diktirme fiyatı da aynı değildir. Ayrıca doktorlar arasında tecrübe, deneyim ve daha birçok faktöre bağlı bu işlemin fiyatı farklılık göstermektedir. Çünkü her doktorun farklı bir cerrahi teknik yöntem ve nosyonu vardır. Kızlık zarı onarım fiyatı talep oranı ölçüsünde ve hatta mevsimsel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çünki düğün öncesi dönemde geçici yöntemin talebi ağırlıklı olabilmekte iken diğer dönemlerde ise kalıcı yöntem baskın olabilmektedir. Bu gibi faktörlerden dolayı Antalya kızlık zarı dikimi fiyatını güncel ve doğru olarak öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. İşlem fiyatı başta Antalya, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük iller ile Afyon, Denizli, Isparta, Burdur, Konya ve Muğla gibi diğer illerde de farklılıklar göstermektedir.  Kızlık zarı dikimini Antalya‘da yaptırmayı düşünüyorsanız işlem ve ücretler hakkında daha detaylı bilgi ve randevu almak ve aklınıza takılan her türlü soruya cevap bulmak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Ayrıca hem kızlık zarı dikimi ücreti ne kadar öğrenebilir, hemde online soru sorabilir, isterseniz ücretsiz görüşme talebinde bulunabilirsiniz.
Özet olarak; Mitolojik yönüde bulunan kızlık zarı geçmişten günümüze farklı toplum ve topluluklarda önemini korumaya devam etmektedir. Kızlık zarı sıklıkla yuvarlak şekilli olarak görünmektedir. Anatomik ve fizyolojik rolü hakkında kesinleşmiş bilgiler olmasada kızlık zarı vajeni enfeksiyonlara karşı koruyan bir bariyer niteliğindedir. Dış vajinal açıklığı kısmen yada tamamen çevreleyen bir membrandır. Çeşitli hastalıklar, yaralanmalar, tıbbi müdehaleler, mastürbasyon, nadiren çeşitli fiziksel egzersizler ve tekvando gibi benzeri farklı sporlar ile kızlık zarı zedelenebilmekte ve bütünlüğü bozulabilmektedir. Bütünlüğü bozulmuş kızlık zarına kalıcı ve geçici yöntemler kullanılarak estetik dikişlerle tamir ve onarımı yapılabilmektedir. Kızlık zarı diktirme fiyatı esas olarak işlemi yapan doktora göre değişir. Çünkü her doktorun bu işlem konusunda tecrübe, deneyimi ve yaklaşımı farklıdır. Bekaret zarı dikimi fiyatlarını belirleyen diğer etkenler ise işlemin yapıldığı yıl ve yapıldığı şehirdir. Antalya’da kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen bayanlar kalıcı yada geçici yöntemler hakkında detaylı bilgi almak ve güncel kızlık zarı tamiri fiyatını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirler. Web sitemiz üzerinden bekaret zarı diktirme operasyonu hakkında aklınıza takılan sorularınızı sorabilir isterseniz telefon yada ücretsiz görüşme ile detaylı bilgiler alabilirsiniz.
Gizlilik Taahhütnamesi
Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.
Jin Op Dr Funda Yazıcı Erol
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Antalya 

Kaynak:
 
****************************************

Bekaret Testi
Bekaret Testi halk arasında Kızlık Zarı Muayenesi  için söylenen bir tabirdir.  Hymen muayenesi olarak da isimlendirilen bu işlem  aslında bir test değil bir muayene şeklidir.
Bekarat testi , kızlık zarı muayenesi normal  jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya alınır ve labium minus da dediğimiz küçük dudaklar aralanarak  bekaret muayenesi yapılır yani hymen kızlık zarı incelenir.
Bekaret muayenesi sırasında bazen jinekolog kaymayı önlemek amacıyla gazlı bez ile küçük dudakları tutabilir. Küçük dudaklar yanlara ve dışa doğru çekilebilir. Bu şekilde bekaret zarı,
 kızlık zarı  daha net görülebilir. Bazen bekaret zarı  daha içerde olabilir. Bu durumda da hasta ıkındırılarak  bakirelik durumu kızlık zarı daha belirgin hale getirilmeye çalışılır. Bekaret testi ağrılı mıdır, hayır tüm bu işlemler esnasında herhangi bir ağrı veya acı duyulmaz.
Bekaret testi  kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından yapılır ancak rapor verme veya muayene sonucunu yazıya dökme işlemi yalnızca adli tıp uzmanı tarafından ve savcılıktan alınan yazı ile yapılabilir.Bekaret testi raporu da sadece adli tabip tarafından verilir. Jinekolog bekaret  durumu nu muayene olan kişiye ve eğer muayene olanın rızası, izni varsa yanındakilere sözlü olarak bildirebilir.Bekaret  Raporu verildiği an için geçerlidir, muayene sonrası kişi ilişkiye girebilir ve kızlığı  kaybedebilir, kızlık zarı raporu verildiği zamandan sonrası için geçerli değildir.
Bekaret testi nasıl yapılır, farklı bir muayene şekli midir.bekaret testi nerede yapılır. Bekaret testi yapan doktor istanbul adresi nedir. Bekaret raporu nedir ve bekaret raporu kızlık raporu nereden alınır. Bekaret testi fiyatları ücretleri nedir.Bekaret testi nasıl yapılır video anlatımı ve kızlık zarı hakkında bir çok bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edin.

Kaynak:


****************************************


****************************************


****************************************


****************************************


****************************************


****************************************

Hiç yorum yok: